Jurajscy goprowcy: mniej sprzętu i patroli na skałkach

  Jurajscy goprowcy: mniej sprzętu i patroli na skałkach

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ratownikom Jurajskiej Grupy GOPR może zabraknąć funduszy na nowy sprzęt i szkolenia

  Ratownikom Jurajskiej Grupy GOPR może zabraknąć funduszy na nowy sprzęt i szkolenia ©fot. Anna Dziedzic

  Zarząd województwa śląskiego zatwierdził podział środków pomiędzy Beskidzką a Jurajską Grupę Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku tej pierwszej przypadło 378 tysięcy, a jurajskiej 162 tys., chociaż do tej pory ratownicy mogli liczyć na takie same kwoty.
  Ratownikom Jurajskiej Grupy GOPR może zabraknąć funduszy na nowy sprzęt i szkolenia

  Ratownikom Jurajskiej Grupy GOPR może zabraknąć funduszy na nowy sprzęt i szkolenia ©fot. Anna Dziedzic

  Efekt? Osobom strzegącym naszego bezpieczeństwa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zabraknie funduszy na sprzęt i szkolenia, a na skałkach pojawi się mniej patroli.

  - Sądziliśmy, że w tym roku podział będzie taki sam i ta decyzja nas zszokowała. Nie mamy pretensji do Beskidzkiej Grupy GOPR, dlatego, że dostała więcej pieniędzy. Uważam, że wszyscy powinni dostać odpowiednio wysokie środki, ale nie naszym kosztem - podkreśla Adam van der Coghen, naczelnik Jurajskiej Grupy GOPR.

  - Ktoś zdecydował, że bezpieczeństwo turystów na Jurze jest mniej cenne niż bezpieczeństwo turystów w Beskidach. Traktuję to jako rok próby, ponieważ damy sobie radę. Konsekwencje? Mniejsza liczba szkoleń, ale także patroli w jurajskich rejonach. Będziemy musieli też przemyśleć, który sprzęt trzeba wymienić w pierwszej kolejności. To mniej więcej tak, jakby brakło pieniędzy na przegląd techniczny samochodu. Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i za rok taka sytuacja nie będzie miała miejsca - dodaje Adam van der Coghen.

  W Beskidach na całą sprawę mają inne spojrzenie.

  - To nie jest tak, że bezpieczeństwo na Jurze jest mniej ważne, a cała sytuacja przypomina zestawienie mrówki i słonia. Słoń ma inne potrzeby, a mrówka inne. Ten podział był do tej pory ewidentnie niesprawiedliwy i nawet dzisiaj do końca nie odzwierciedla podziału środków, które są przyjęte w całym polskim GOPR. Ten podział i tak jest korzystny dla jurajskiej grupy, biorąc pod uwagę wielkość terenu, ilość interwencji i liczbę ratowników. Nie będziemy się jednak awanturować - mówi Jerzy Siodłak naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR, nie kryjąc że komfort działania jego grupie zapewniają środki pozyskiwane od sponsorów.

  Urząd Marszałkowski tłumaczy, że za podziałem środków stoi decyzja radnych sejmiku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   środki dla GOPR

   omennomen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   najpierw trzeba było by sprawdzić jak faktycznie są wydawane te pieniądze bo nawet GOPR nie jest wolny od przekrętów i nieuczciwych ratowników...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podział środków dla GOPR

   Ratownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   W artykule powiedziano dobrze, każda z Grup powinna przedstawić realne potrzeby, wiadomo, że w sytuacji jaka panuje w kraju każdy pisze wszystko bo wie że dostanie tylko skromna część zapwniająca w...rozwiń całość

   W artykule powiedziano dobrze, każda z Grup powinna przedstawić realne potrzeby, wiadomo, że w sytuacji jaka panuje w kraju każdy pisze wszystko bo wie że dostanie tylko skromna część zapwniająca w najlepszym przypadku przetrwanie, chociaż dobrze by było aby nie doszło sytuacji o które pisze Naczelnik Jurajskiem, że zabraknie nie paliwo czy przegląd (już tak kiedyś było) że kierowcy pożyczali kasę na paliwo bo środki nie dotarły na czas, albo przytrafiła się duża akcja której kosztów w preliminarzu nikt nie mógł przewidzieć ale Polska to taki dziwny kraj.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama