Informatycy śledczy obradują w Katowicach

  Informatycy śledczy obradują w Katowicach

  AMC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Informatycy śledczy obradują w Katowicach

  ©morguefile.com

  Centrum Rozwoju Badań Informatyki Śledczej już za dwa lata ma szansę powstać w Katowicach. Zapewnia o tym prof. Tadeusz Wieczorek z Politechniki Śląskiej. Dzisiaj w Bibliotece Śląskiej obradują najlepsze informatyczne głowy w kraju. Odbyła się tam III Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej.
  Informatycy śledczy obradują w Katowicach

  ©morguefile.com

  Hasłem konferencji było "Czas na eDiscovery", czyli poszukiwanie i pozyskiwanie dowodów elektronicznych z wykorzystaniem najnowszych technologii.

  e-Discovery jest procesem poszukiwania, znajdowania, zabezpieczenia danych w postaci cyfrowej z zamiarem wykorzystania zazwyczaj w sprawie cywilnej, rzadziej w karnej. Działania e-Discovery można prowadzić zarówno w trybie off-line na pojedynczym komputerze lub całej sieci komputerowej.
  Specyfika danych cyfrowych sprawia, że ​​bardzo dobrze nadają się do elektronicznego dochodzenia. Po pierwsze, dane cyfrowe można analizować na wszelkie sposoby w sposób elektroniczny, natomiast dokumentacja papierowa wymaga badania "ręcznego". Po drugie skutecznie zniszczenie danych cyfrowych jest niemożliwe bez specjalistycznego oprogramowania lub sprzętu. Staje się to jeszcze trudniejsze w przypadku kiedy taka informacja dostanie się do sieci. Wówczas jej skasowanie np. w komputerze w którym została stworzona jest możliwa do odzyskania w innych miejscach sieci.

  - Przestępcy na portalach społecznych i aukcyjnych próbują wyłudzić dane z logowania, oszukać. Zostawiają ślad elektroniczny, dzięki któremu policja potrafi do nich dotrzeć. Istnieje też druga strona, czyli my, informatycy śledczy. Przestępcy zastawiają na nas pułapki. Np. logują się udając innego użytkownika - wyjaśnia Przemysław Krejza, prezes Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej.

  Specjaliści dysponują dziś sposobami, aby radzić sobie z cyberprzestępczością. Pracy im przybędzie, bo już niedługo polska administracja przestanie posługiwać się papierowymi dokumentami. Zamiast np. ekspertyz grafologicznych potrzebne będą - informatyczne.

  W konferencji bierze udział prawie 100 osób z różnych części kraju, a wśród nich specjaliści bezpieczeństwa IT największych firm w Polsce, z branży nowych technologii, telekomów, energetyki, bankowości i finansów. Są wśród nich również biegli sądowi z zakresu informatyki oraz prawnicy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama