Mieszkania socjalne budzą lęk sąsiadów

  Mieszkania socjalne budzą lęk sąsiadów

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy ulicy Kopernika w samym centrum Częstochowy z niepokojem czekają na oddanie do użytku mieszkań socjalnych, które miasto urządza w budynku dawnej przychodni lekarskiej.
  Od dziesięciu lat okazały gmach był niewykorzystany i straszył pustymi, ciemnymi oknami. Decyzji o jego zagospodarowaniu nikt więc nie kwestionuje. Lecz ludzie obawiają się, że magistrat wprowadzi do mieszkań socjalnych takich lokatorów, których nikt nie chciałby mieć za sąsiadów.

  - Nie zamierzam generalizować, wśród najemców mieszkań socjalnych czy komunalnych jest całe mnóstwo porządnych ludzi, których po prostu nie stać na wybudowanie domu czy kupno własnego mieszkania. Ale nie brakuje tam również takich, którzy mają problemy z nadużywaniem alkoholu, są osobami z społecznego marginesu, dewastują te mieszkania, zaś czynszu nie płacą notorycznie.
  Ulica Kopernika uchodziła za jedną z spokojniejszych w centrum, nawet reprezentacyjnych. Przecież kiedyś postawiono tu blok, w którym mieszkania były sprzedawane na waluty wymienialne, do dziś ludzie mówią o nim "dolarowiec". No i co, teraz mamy tu mieć taki "Pekin" jak na Rakowie, gdzie podobno strach na korytarz wytknąć głowę? - irytuje się Janusz Mackiewicz.

  Tempo prac przy adaptacji dawnej przychodni na mieszkania jest imponujące. Robotnicy weszli tu w kwietniu, tymczasem większa część budynku ma już gotową elewację, pozostałe ściany są docieplane. Wszystkie okna wymieniono. Całkowicie zmieniły się wnętrza, w każdym lokalu znajdzie się bowiem węzeł sanitarny. Ostatecznie miasto będzie miało tu do dyspozycji 22 mieszkania socjalne, których potrzebuje niczym przysłowiowa kania dżdżu. Oczekiwanie na taki lokal trwa bowiem dziesięć lat. Każdego roku miasto wypłaca odszkodowania łącznej wartości blisko 300 tysięcy złotych właścicielom kamienic, którzy mają lokatorów z wyrokami sądowymi eksmisji, niestety z braku "socjalnych" nikt nie może ich wykwaterować.

  Na dodatek udało się pozyskać dotację Banku Gospodarstwa Krajowego na adaptację dawnej przychodni w wysokości 60 procent wydatków. Wszystkie prace kosztować będą około półtora miliona złotych, do kasy miasta powróci więc 900 tysięcy. Częściowa refundacja nakładów była jednak możliwa właśnie dzięki temu, że będą tutaj urządzone lokale socjalne. Już na mieszkania komunalne nie udałoby się dostać ani złotówki. W tej sytuacji decyzja o ?socjalnym" przeznaczeniu remontowanego budynku dawnej przychodni wydaje się w pełni uzasadniona.

  - My to wszystko rozumiemy, jednak miasto powinno zrozumieć także nas. Już słyszymy, że jesteśmy nietolerancyjni, panuje znieczulica, bo nie chcemy żeby biedni ludzie dostali mieszkania. Tu nikt nie obawia się biednych, jeszcze im pomożemy! Ale nie chcemy takich, którzy zasady dobrego sąsiedztwa będą mieli za nic - podkreśla Jerzy Zatwarski.

  - Będziemy starannie dobierać osoby, które otrzymają mieszkania przy ulicy Kopernika - zapewnia stanowczo Ludwik Madej, prezes Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. - Wcześniej sprawdzimy, czy ludzie ci dbali o swoje wcześniejsze lokum, czy nie dewastowali go. Wspólnie z Wydziałem Komunalnym Urzędu Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej dokonamy swoistego wywiadu środowiskowego i jestem przekonany, że nikt z sąsiadów tego budynku nie będzie musiał się uskarżać.

  Być może zapewnienia prezesa ZGM uspokoją niektórych mieszkańców ul. Kopernika, lecz zapowiadają też ewentualność protestów z drugiej strony - oczekujących latami na lokal socjalny. Z pewnością będą oni powoływać się na kolejność umieszczenia na liście magistratu. Zapowiada się więc gorąca wiosna przyszłego roku, ponieważ zakończenie adaptacji dawnej przychodni Ludwik Madej zapowiada na marzec 2009.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama