Mieszkańcy bytomskich Łagiewnik nadal żyją w cieniu składu...

  Mieszkańcy bytomskich Łagiewnik nadal żyją w cieniu składu opału

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak jest teraz w Bytomiu-Łagiewnikach

  Tak jest teraz w Bytomiu-Łagiewnikach ©Arkadiusz Gola

  Mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych położonych przy ulicach Astrów, Bratków, Konwalii, Różanej, Stokrotek i Tulipanów w Bytomiu od roku walczą o przeniesienie firmy zajmującej się składowaniem miału węglowego. Jej właściciel kupił już nowy teren, chce rozpocząć działalność w innym miejscu, lecz nie jest to takie proste.
  Tak jest teraz w Bytomiu-Łagiewnikach

  Tak jest teraz w Bytomiu-Łagiewnikach ©Arkadiusz Gola

  - Wciąż nie mogę dojść do porozumienia z Urzędem Miejskim. Nie otrzymałem decyzji o warunkach zabudowy, a to jest niezbędne, żeby zacząć prace - mówi Wiesław Dłuski, właściciel firmy Dłuski-Trans. - Mam dobrą wolę, chciałbym się przenieść, ale moja sytuacja jest patowa - podkreśla.

  - Wysyłaliśmy pisma do różnych instytucji, w tym do prokuratury. Prosiliśmy o pomoc urzędników, bo nie można spokojnie żyć w sąsiedztwie takiej firmy - mówili nam dwa miesiące temu mieszkańcy. - Kiedyś była tu enklawa zieleni, spokój, zwierzęta podchodziły pod ogrodzenie. Teraz nie możemy nawet posiedzieć w ogródku - żalili się.

  W połowie lat 90. przy ul. Astrów znalazła siedzibę firma prowadząca bazę transportową. Przez wiele lat mieszkańcy nie mieli zastrzeżeń do jej działalności, ale kilka miesięcy temu firma Dłuski -Trans zajęła się składowaniem miału węglowego. - Było kilka spotkań z prezydentem i właścicielem firmy, ale nic to nie dało - tłumaczą bytomianie.

  Tymczasem ponad dwa miesiące temu urzędnicy poinformowali nas, że właściciel firmy zapewnił ich, że do 15 marca przeniesie zakład w inne miejsce.

  - Nabyłem nieruchomość przy ul. Składowej, na tyłach kopalni Bobrek - mówi Wiesław Dłuski. - Poniosłem nakłady, ale miasto nie chce mi wydać decyzji o warunkach zabudowy. Chętnie bym się już przeniósł, ale bez tej decyzji stoję w miejscu - tłumaczy.

  Bytomscy urzędnicy stawiają sprawę jasno: właściciel powinien przeprowadzić obowiązkowo o-cenę oddziaływania inwestycji na środowisko. Raport z badań ma trafić do Urzędu Miejskiego.

  - Mój prawnik odwołał się od tej decyzji, gdyż teren, gdzie będę prowadził działalność, ma mniej niż jeden hektar - mówi Wiesław Dłuski. - Poza tym, taki raport jest bardzo kosztowny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama