Śląskie jest istną kopalnią patentów! Uwierzycie?

  Śląskie jest istną kopalnią patentów! Uwierzycie?

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Biopaliwa

  Biopaliwa ©123RF

  Jesteśmy istnym zagłębiem patentów! To w Śląskiem mądre głowy każdego roku zgłaszają do Urzędu Patentowego około 250 wynalazków, czyli co szósty w skali kraju. Więcej ich rejestrują tylko mieszkańcy Mazowsza.
  Biopaliwa

  Biopaliwa ©123RF

  Prof. Zbigniew Bis, szef Katedry Inżynierii Energii Politechniki Częstochowskiej jest współwłaścicielem około 30 patentów. Ilu dokładnie?

  - A kto by to liczył? I tak nie da się z tego wyżyć, bo jesteśmy zamknięci na nowości - mówi prof. Bis.
  Wśród nich są rewolucyjne wręcz dla zielonej energetyki patenty na produkcję biokarbonu oraz nowego rodzaju biopaliwa z odpadów organicznych (np. z gnijącej trawy, obierzyn ziemniaków, resztek drewna i liści).

  - Tę biomasę przekształcamy w biokarbon, a z niego po rozdrobnieniu, zmieszaniu z wodą i substancją powierzchniowo czynną - wytwarzamy emulsję, której można używać zamiast oleju opałowego - opowiada.

  Koszty wytwarzania są niskie, a technologia prosta. Nic dziwnego, że patentem prof. Bisa i jego współpracowników zainteresował się biznes. Jedna z firm w Sędziszowie już produkuje biowęgiel, a z niego paliwo.

  Wśród śląskich wynalazków zgłaszanych do Urzędu Patentowego najwięcej dotyczy górnictwa i energetyki. Niskoemisyjny palnik wirowy do współspalania biomasy z węglem (współwłaściciele z Mysłowic, Bytomia), głowica hydraulicznego penetrometru otworowego (Ogrodzieniec, Zabrze), palnik retortowy na paliwa stałe (Ruda Śląska) - to jedne z ostatnich zgłoszeń. Ich nazwy niewiele nam mówią, ale pewnie są ważne dla przemysłu.

  Do Urzędu Patentowego trafiają także wynalazki lżejszej wagi. W gąszczu przedmiotów do opatentowania znalazło się "zastosowanie grochu zalanego płynem do uzyskania samowyporu", "metoda wytwarzania bursztynu z ząbków czosnku na podkładce drzewka cytrynowego", a także "słoik z korniszonami jako dodatek do butelki alkoholu". Niestety nie udało się nam ustalić z jakiego regionu kraju pochodzili ich wynalazcy.

  ***

  Liczba patentów po zapaści na początku lat 2000, nareszcie znowu zaczęła rosnąć. Liderów jest dwóch - Śląskie i Mazowsze.

  Rocznie rejestrowanych jest około 1500 wynalazków. Co szósty u nas. Następne miejsca w rankingu patentów zajmują dolnośląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie i lubelskie.

  Najwyższe wskaźniki - powyżej 20 patentów na 1000 zatrudnionych -osiągają niezmiennie województwa śląskie, opolskie i dolnośląskie.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mogłoby być lepiej

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   W zestawiyniu światowym, patynty polskie to ok 0.003 % (dwa lata tymu) i jedne z ostatnich miejsc w rankingu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama