Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie jest istną kopalnią patentów! Uwierzycie?

Aldona Minorczyk-Cichy
Biopaliwa
Biopaliwa 123RF
Jesteśmy istnym zagłębiem patentów! To w Śląskiem mądre głowy każdego roku zgłaszają do Urzędu Patentowego około 250 wynalazków, czyli co szósty w skali kraju. Więcej ich rejestrują tylko mieszkańcy Mazowsza.

Prof. Zbigniew Bis, szef Katedry Inżynierii Energii Politechniki Częstochowskiej jest współwłaścicielem około 30 patentów. Ilu dokładnie?

- A kto by to liczył? I tak nie da się z tego wyżyć, bo jesteśmy zamknięci na nowości - mówi prof. Bis.
Wśród nich są rewolucyjne wręcz dla zielonej energetyki patenty na produkcję biokarbonu oraz nowego rodzaju biopaliwa z odpadów organicznych (np. z gnijącej trawy, obierzyn ziemniaków, resztek drewna i liści).

- Tę biomasę przekształcamy w biokarbon, a z niego po rozdrobnieniu, zmieszaniu z wodą i substancją powierzchniowo czynną - wytwarzamy emulsję, której można używać zamiast oleju opałowego - opowiada.

Koszty wytwarzania są niskie, a technologia prosta. Nic dziwnego, że patentem prof. Bisa i jego współpracowników zainteresował się biznes. Jedna z firm w Sędziszowie już produkuje biowęgiel, a z niego paliwo.

Wśród śląskich wynalazków zgłaszanych do Urzędu Patentowego najwięcej dotyczy górnictwa i energetyki. Niskoemisyjny palnik wirowy do współspalania biomasy z węglem (współwłaściciele z Mysłowic, Bytomia), głowica hydraulicznego penetrometru otworowego (Ogrodzieniec, Zabrze), palnik retortowy na paliwa stałe (Ruda Śląska) - to jedne z ostatnich zgłoszeń. Ich nazwy niewiele nam mówią, ale pewnie są ważne dla przemysłu.

Do Urzędu Patentowego trafiają także wynalazki lżejszej wagi. W gąszczu przedmiotów do opatentowania znalazło się "zastosowanie grochu zalanego płynem do uzyskania samowyporu", "metoda wytwarzania bursztynu z ząbków czosnku na podkładce drzewka cytrynowego", a także "słoik z korniszonami jako dodatek do butelki alkoholu". Niestety nie udało się nam ustalić z jakiego regionu kraju pochodzili ich wynalazcy.

***

Liczba patentów po zapaści na początku lat 2000, nareszcie znowu zaczęła rosnąć. Liderów jest dwóch - Śląskie i Mazowsze.

Rocznie rejestrowanych jest około 1500 wynalazków. Co szósty u nas. Następne miejsca w rankingu patentów zajmują dolnośląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie i lubelskie.

Najwyższe wskaźniki - powyżej 20 patentów na 1000 zatrudnionych -osiągają niezmiennie województwa śląskie, opolskie i dolnośląskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląskie jest istną kopalnią patentów! Uwierzycie? - Dziennik Zachodni