Katowice podbijają Brukselę! Walka o ESK trwa

  Katowice podbijają Brukselę! Walka o ESK trwa

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląscy europosłowie spotkali się w Brukseli z prezydentem Piotrem Uszokiem
  1/5
  przejdź do galerii

  Śląscy europosłowie spotkali się w Brukseli z prezydentem Piotrem Uszokiem ©Justyna Przybytek

  Wszyscy śląscy eurodeputowani zapowiedzieli w środę wsparcie Katowic w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O pomoc prosił ich w Brukseli prezydent Katowic Piotr Uszok.
  Czwarty dzień Katowice próbują zawojować Brukselę. Od poniedziałku na placu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego stoi instalacja kwiatowa przywieziona tu przez katowickie biuro ESK. To "Sunflower 2016" - 352 słoneczniki z aluminium i plastiku, które promują starania Katowic o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wystawę oglądają setki brukselczyków i tysiące turystów zwiedzających siedzibę PE.

  W środę słoneczniki podziwiali także śląscy europosłowie. Wcześniej spotkali się w Brukseli z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem. Wszyscy zadeklarowali wsparcie Katowic w walce o tytuł ESK. - Rozmowy przebiegały kapitalnie. ESK to projekt, który potrafi łączyć ludzi niezależnie od poglądów, czy opcji politycznej - mówił po spotkaniu Piotr Uszok.

  Katowice jeszcze do 30 maja będą się promowały w Brukseli. Potem "Sunflower 2016" wraca do Polski i będzie pokazywana katowiczanom.

  Finał konkursu ESK 2016 już 22 czerwca. Tego dnia Komisja Selekcyjna przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje, które z miast - Katowice, Gdańsk, Lublin, Warszawa, Wrocław - zostanie ESK.


  Rozmowa z Piotrem Uszokiem prezydentem Katowic

  Jaki jest czarny scenariusz na wypadek, gdyby Katowice nie zdobyły tytułu ESK?
  Nie ma czarnego scenariusza, bo zgodnie z moimi wcześniejszymi deklaracjami biuro będzie funkcjonowało niezależnie od wyniku konkursu. Nic złego nie stanie się ani kulturze w mieście, ani ludziom zaangażowanym w projekt. Marka ESK jest nam niezmiernie potrzebna, ale nie możemy mówić co się stanie, jeśli nam się nie uda, dołożymy wszystkich starań, aby stolicą Katowice zostały.

  Rozmowy z europosłami przebiegały pomyślnie?
  Były na kapitalnym poziomie. Mówiliśmy o wielu aspektach ESK, zagrożeniach, konkurencji. ESK, to projekt, który łączy ludzi i sądzę, że dzięki niemu możemy w regionie osiągnąć więcej niż przez sformalizowane działania w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SCHLESIEN

   PETER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   CALY SLASK MUSI BYC RAZEM

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo