Nie ma byka na Bernarda Krawczyka!

  Nie ma byka na Bernarda Krawczyka!

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Francik Pytlok w serialu Telewizji Katowice pt. " Sobota w Bytkowie"

  Francik Pytlok w serialu Telewizji Katowice pt. " Sobota w Bytkowie" ©Materiały Teatru Zagłębia

  Każdej roli poradzi, nikomu nie wadzi, a scenę rozsadzi! O Bernardzie Krawczyku, ulubionym aktorze kilku pokoleń, pisze Henryka Wach-Malicka.
  Francik Pytlok w serialu Telewizji Katowice pt. " Sobota w Bytkowie"

  Francik Pytlok w serialu Telewizji Katowice pt. " Sobota w Bytkowie" ©Materiały Teatru Zagłębia

  Bernard Krawczyk, lat 80 (wszyscy pytają, jakim cudem?!) nie wychodzi z formy, a energii przybywa mu z wiekiem. Skłonność do żartów i rymowanek udzieliła się uczestnikom benefisu znakomitego aktora w Chorzowskim Centrum Kultury. Pod koniec imprezy nikt już prozą nie mówił. Bo Bernard Krawczyk takie ma powołanie, że śpiewa i recytuje na zawołanie. Na zawołanie zagra rozkosznego podrywacza, któremu każda baba wybacza. Albo, jeśli chcesz, staruszka-mentora, co zdyscyplinuje potwora. Taki to już aktor, który żadnej pracy się nie boi.

  Nie będę ukrywać
  Dziś powiedzieć wolę
  Że naszego Benia
  Kochają Gorole

  Słynny Benio, zwany też Fredem, to istny fenomen. Artystyczny i zdrowotny. Nie ma dla niego wysiłku, którego się nie podejmie. I nie pyta "za ile", co pięknie podsumował Jan Englert, partner Benia ze śląskich filmów Kazimierza Kutza, pisząc do jubilata w urodzinowym liście: "Nigdy nie zabiegałeś o poklask i nie zamieniałeś talentu na dobra materialne. W naszej teatralnej kopalni coraz mniej pozostało takich robotników...".

  Bernard Krawczyk nie liczy zagranych ról i nie rozpamiętuje przeszłych dokonań, bo co było, to było. Liczy się tylko to, co będzie. Ale doświadczenia, zwłaszcza życiowego, nie lekceważy. Kiedy szedł do gimnazjum, martwił się, że mówi tylko po śląsku i po niemiecku, bo jego wczesne lata szkolne przypadły na czas II wojny i szkoła niemiecka była obowiązkowa. A po latach okazało się, że właśnie gwara - najpiękniejsza, bo naturalna, a nie wyuczona - stała się jednym z jego największych atutów. No i prawdziwe śląskie wice można opowiadać tylko po śląsku! - Jednocześnie - mówi Paweł Gabara, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego - Benia polszczyzna, zwłaszcza gdy czyta poezję, powala na kolana. Brzmienie głosu, interpretacja i melodia każdej sylaby składają się na wyjątkowe przeżycie.

  Tej polszczyzny uczył się Bernard Krawczyk w słynnym katowickim Studiu Dramatycznym, m.in. pod okiem Gustawa Holoubka i Romana Zawistowskiego. Nie wiedział, czy chce być aktorem, ale na egzamin namówił go Jan Klemens, dziś także znany aktor. Jan i Bernard nazywani byli Kastorem i Polluksem, chociaż nigdy nie ustalili, który jest którym!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama