Nowi "Piraci z Karaibów". Po co w kinie odgrzewa się...

  Nowi "Piraci z Karaibów". Po co w kinie odgrzewa się kotlety?

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na ekrany kin wszedł właśnie film "Piraci z Karaibów. Na nieznanych wodach". Przyniesie milionowe zyski - pisze Joanna Barczykowska.
  Johnny Deep w roli zabawnego pirata Jacka Sparrowa

  Johnny Deep w roli zabawnego pirata Jacka Sparrowa ©mat. prasowe

  Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach - to czwarta część historii z cyklu "Piraci z Karaibów". Film wszedł tydzień temu na ekrany polskich kin, a pełne sale na premierach świadczą o niesłabnącej popularności tej serii.

  Losy kapitana Jacka Sparrowa krzyżują się tym razem ze ścieżkami pewnej kobiety z jego przeszłości, Angeliki. Pirat będzie się zastanawiał, czy połączyła ich miłość, czy wyłącznie pragnienie odnalezienia osławionego Źródła Młodości, którego Jack poszukuje wraz ze swym dawnym przeciwnikiem, Hectorem Barbossą. Gdy kobieta zmusza Sparrowa do wejścia na pokład statku "Zemsta Królowej Anny", pod dowództwem siejącego grozę pirata Czarnobrodego, Jack nie wie, kogo powinien lękać się bardziej - uwodzicielskiej Angeliki czy okrutnego Czarnobrodego.

  W rolę Jacka Sparrowa po raz czwarty wcielił się Johnny Deep. Producenci postanowili jednak zmienić obsadę kobiecą. Zamiast Keiry Knightley na ekranie pojawi się ognista Hiszpanka Penelope Cruz.

  Dokręcanie kolejnej części filmu nazywa się z angielska sequelami. Te jednak można podzielić na cztery gatunki. W ciągu roku powstaje kilkanaście takich produkcji. Czasem film przebija kasowy sukces jedynki. Innym razem zostaje okrzyknięty totalną klapą. Nie zniechęca to jednak kolejnych producentów do kręcenia sequeli. Jak możemy je podzielić?

  Można nakręcić zły sequel złego filmu. Zdecydowanie trudniej jest w przypadku złego sequelu dobrego filmu. Ten ostatni cechuje najczęściej zmęczenie i wyeksploatowanie tych samych tricków, przerzedzona obsada, a wręcz brak głównego aktora, którego odstraszył scenariusz napisany na siłę. Najlepszym przykładem jest "Speed 2. Niebezpieczna prędkość", "Ucieczka z Los Angeles", kontynuacja "Ucieczki z Nowego Jorku" i "Hannibal", druga część kultowego "Milczenia owiec".  Choć ofiarami nieudanych sequeli najczęściej padają horrory i filmy akcji, można by w tym gronie umieścić też kilka komedii. Sequele nie bawiły już publiczności. Klasycznym przykładem jest "I kto to mówi 2" i "Faceci w czerni 2". Choć lista jest znacznie dłuższa i bogatsza, przechodzimy do trzeciego gatunku sequeli. I tu niespodzianka. "Zabójcza broń 2" i "Ojciec chrzestny II" bez problemów dorównały oryginałom.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama