Erika S. tu nie zamieszka

  Erika S. tu nie zamieszka

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Erika S. tu nie zamieszka
  Prywatna wizyta w Polsce Eriki Steinbach, szefowej Związku Wypędzonych, nie wywołała spodziewanego zamieszania. I dobrze, bo nie ma sensu zaogniać relacji polsko-niemieckich, które parę lat temu znalazły się w impasie, a jeszcze do końca z niego nie wyszliśmy.
  Erika S. tu nie zamieszka
  Niemniej znalazłem kilka relacji z Rumi na Kaszubach - gdzie w czasie wojny urodziła się niemiecka deputowana - z których dało się wyczytać rozczarowanie, bo niejeden dziennikarz wolałby uczestniczyć w politycznej zadymie, a nie przyglądać się sentymentalnej podróży starszej pani.

  Ten rodzaj napięcia i oczekiwania na przyjazd Steinbach powinien dziwić, nawet jeśli ma się w pamięci, sprowokowane przez nią, awantury wokół Centrum przeciwko Wypędzeniom.
  20 lat temu, kiedy do Skoczowa zawitał Herbert Czaja, także wieloletni przewodniczący BdV, który miał w Polsce jeszcze gorszą opinię, to nikt z trwogi nie bił w dzwony. Czaja niemal niepostrzeżenie śmignął przez skoczowski Rynek, skąd - jeszcze przed wojną - wyruszył do Krakowa, by tam skończyć germanistykę i dostąpić godności doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. A przecież był to polityk nieprzejednany, nigdy niepogodzony z granicą na Odrze i Nysie, wtedy jeszcze czynny (zmarł w roku 1997) i o wiele lepiej w Niemczech rozpoznawalny.

  Zapewne wówczas nie wypadało już pisać o niemieckich "rewanżystach", bo za bardzo słowo to kojarzyło się z dopiero co zlikwidowaną cenzurą i propagandą komunistyczną. Nikomu więc do głowy nie przyszło, by w satyrach czy na okładkach tygodników przebierać Czaję w gestapowskie mundury (pamiętamy, parę lat temu jeden z liczących się tytułów prasowych właśnie tak przedstawił Erikę Steinbach, co było - delikatnie mówiąc - wysoce niestosowne).

  W latach 90. przestano także pohukiwać na Herberta Hupkę, etatowego szefa Ziomkostwa Ślązaków i również wysokiego funkcjonariusza Związku Wypędzonych. On też nie godził się z traktatem granicznym, choć z czasem - już po przejściu na polityczną emeryturę - łagodził swe stanowisko i dość często przyjeżdżał w rodzinne strony, do Raciborza. Dopiero o jego następcy, bezbarwnym Rudim Pawelce, zaczęto u nas źle mówić i pisać, ale dopiero wtedy, gdy wymyślił, jawnie przeciwstawiające się polityce Berlina i ustaleniom międzyrządowym, Powiernictwo Pruskie (u nas, w rewanżu, stworzono równie kuriozalne Powiernictwo Polskie).

  Tak się składa, że miałem okazję zetknąć się z tymi politykami. Na dziennikarskich briefingach, ziomkowskich zjazdach, konferencjach i sesjach. To były spotkania incydentalne, ale zawsze ciekawe. Z największą uwagą śledziłem poczynania sędziwego już wtedy Herberta Hupki (zmarł w roku 2006, w wieku 91 lat). Nie ulega wątpliwości, że ten wysoki, elegancki pan miał w sobie pewien czar i urok, który w polityce każdego kraju przekłada się na to, co wszędzie nazywane jest charyzmą. Może także dlatego w PRL-u tak skutecznie straszono nim dzieci?

  Hupka pod koniec życia wyraźnie złagodniał. Wprawdzie, gdy mówił i pisał (jedna z jego autobiograficznych książek doczekała się polskiego przekładu) o "prawie do ojczyzny", to pozornie nie wypadał poza główny nurt roszczeń i pretensji niemieckich, a jednak w jego widzeniu Polski i Śląska dość łatwo można było wyczytać emocjonalny i intelektualny wysiłek, kierujący się w stronę przezwyciężenia demonów przeszłości. Miał w sobie dużo dobrej woli i ewangelicznej wiary, że uda się pogodzić Niemców i Polaków, Ślązaków polskiego i niemieckiego "ducha". Marzył o jednym: by każdy, jeśli tylko zechce, mógł powrócić do "kraju lat dziecinnych". Czy dziś są jakieś przeszkody? Spokojnie. Erika S. tu nie zamieszka...

  Z duetem Hupka-Czaja, który także w młodości miał żywe kontakty z polskojęzycznym Śląskiem, naszym politykom o wiele lepiej by się rozmawiało niż z jego o generację młodszymi następcami. Hupka, w którego żyłach płynęła domieszka krwi żydowskiej, podejrzewał, że jego nazwisko ma proweniencję czesko-morawską. Urodzony we Wrocławiu Pawelka zapewne nie zaprząta sobie głowy takimi myślami.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zostawmy to historykom

   psiajucha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Moi rodzice byli wypedzeni przez niemcow ze wsi Piekary w centralnej Polsce.Mogli wziac to co mieli na sobie,a ludzie starzy i chorzy byli zabijani na miejscu.Obecnie mieszkam w Gdyni a groby...rozwiń całość

   Moi rodzice byli wypedzeni przez niemcow ze wsi Piekary w centralnej Polsce.Mogli wziac to co mieli na sobie,a ludzie starzy i chorzy byli zabijani na miejscu.Obecnie mieszkam w Gdyni a groby wysiedlonych z 1939r znajduja sie w Piasnicy i okolicznych lasach.Niemcy w wiekszosci uciekali przed sowietami ktorzy stosowali te same metody,reszta byla w lepszych lub gorszych warunkach wywieziona,ale przecierz nie tylko z Polski.Jakos nie sychac nic o pojednaniu z rosjanami ktorzy wysiedlili niemcow z krolewca.Moze Moskwa powinna zaplacic niemcom spod Stalingradu za lata niewolniczej pracy przy budowie socjalizmu?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może być dobrze

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Tylko Śląsk musi wypędzić kler lub go zmargenelizować jak to uczynił wielki naród niemiecki, a wszystko było by ok. gdyby nie zdradziecki powstania!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   bardzo dobry tekst Karwata! lubię Go czytać!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   bardzo dobry tekst Karwata! lubię Go czytać!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @K.Karwat

   Alex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Stosunki Polsko - Niemieckie kształtowali,wszystko jedno na czyje zlecenie,pańscy koledzy po fachu,
   czyli przedstawiciele mediów.Ponad 60 cio letnie podsycanie nastrojów antyniemieckich zrobiło...rozwiń całość

   Stosunki Polsko - Niemieckie kształtowali,wszystko jedno na czyje zlecenie,pańscy koledzy po fachu,
   czyli przedstawiciele mediów.Ponad 60 cio letnie podsycanie nastrojów antyniemieckich zrobiło swoje.
   W związku z tym,wydaje mi się że to srodowisko powinno się zabrac do naprawy swoich grzechów
   i zamiast produkowac takie bezpłciowe artykuliki,przyłożyc sie uczciwie do wypełnienia np. białych
   plam w historii Śląska.Bo w tej którą przedstawiano dotychczas,brakuje nie zakamuflowanej historii
   Niemiec na tym obszarze,która jest dominująca .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ gorol

   Alex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To jest Wasz wredny numer popisowy - jak się nie podoba to wont.A co do zusu,niemieccy Ślązacy
   którzy wyjechali do swojej ojczyzny przed 1990 rokiem otrzymują emeryturę niemiecką za lata...rozwiń całość

   To jest Wasz wredny numer popisowy - jak się nie podoba to wont.A co do zusu,niemieccy Ślązacy
   którzy wyjechali do swojej ojczyzny przed 1990 rokiem otrzymują emeryturę niemiecką za lata przepracowane w Polsce. Gdybym ci zdradził ile wynosi taka emerytura,to by cię szlag trafił z zawiści.
   Do takiego gestu w stosunku do swych obywateli Twój ukochany kraj nie jest zdolny,a wiesz dlaczego?
   bo ma wswoich szeregach takich głupców jak ty.Wyście nam zasrali 40 lat życia,i tego Wam nie zapomnimy,tak jak Wy nie zapominacie nam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do gorola

   Karlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Gorolu,ale niemiecke maszkyty ci smakujom co? a wdupa to wyscie dostali bo my potrzebowali ino 17 dni zeby wos przerolowac i juz nie godom lo Swietyj Annie kascie uciekali ino sie kurzolo.Ty tysz...rozwiń całość

   Gorolu,ale niemiecke maszkyty ci smakujom co? a wdupa to wyscie dostali bo my potrzebowali ino 17 dni zeby wos przerolowac i juz nie godom lo Swietyj Annie kascie uciekali ino sie kurzolo.Ty tysz juz siedzisz na kofrach zeby pojechac do reichu ale mosz pecha bo gorolow sam nie potrzebujemy a wcale takich sruboniow jak ty.I nie starej sie bo pryndzy czy puzni bydymy na Slonsku sami rzadzic bez goroli.jeszcze Slons nie zginol puki slonzoki rzyjom!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy idzie zapomnieć

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Byłbym ostrożny z twierdzeniem, że Polacy zza Buga zostali wypędzeni. To terminologia późnej komuny w latach 90-tych odgrzana. Oni MIELI alternatywę jeśli powiedzieli że czują się Ukraincami,...rozwiń całość

   Byłbym ostrożny z twierdzeniem, że Polacy zza Buga zostali wypędzeni. To terminologia późnej komuny w latach 90-tych odgrzana. Oni MIELI alternatywę jeśli powiedzieli że czują się Ukraincami, Białorusinami, Litwinami, nikt by ich nie przesiedlał. Poza tym, wyjeżdżali z całym swoim dobytkiem, znęceni bogactwem pozostałym po Niemcach -Ślonzokach, Mazurach, Pomorzanach. Niemcy-Ślązacy z opolskiego przywiązani do swej ziemi postanowili zostać nawet za cenę podpisania Cyrografu z Polakami-komunistami, a ci Ślonzocy-Niymcy, którzy musieli rodzinne kąty opuścić, dostali prawo 20-tu minut i do zabrania 1 walizki!. Zmuszano i bogatych Ślonzokow, którzy nie chcieli do Niemiec, bo Niemcami się nie czuli, ale z racji posiadania przyjemnego dla któregoś Polaka majątku, zmuszeni wyjechali!
   Teraz wybrzydzają Polacy, gdy Ślonzoki mają i głoszą do nich pretensje,"no bo czas się pojednać", a co z naszą krzywdą?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @gorol

   jm55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   widzisz gorolu jo jusz w tych fajnych Niymcach lod 31 lot miyszkom,boch tych gorolskich pyskow na Slonsku niy mog strowic.Es lebe freies Schlesien.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pakuj walizki

   Gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   jm55 jak ci tak źle w Polsce to pakuj walizki i wynocha do reichu. No i wara od ZUSu. Niech Niemcy płacą skoro ich tak kochosz. Widać za mało żeście od nich w ... dostali.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama