Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KZK GOP idzie na wojnę - albo zapłacą seniorzy, albo cała reszta

Michał Wroński
Roman Urbańczyk
Roman Urbańczyk arc.
Tak jak przewidzieliśmy, batalia o podwyżkę cen biletów i odebranie osobom po 70. prawa do darmowych przejazdów autobusami i tramwajami KZK GOP jeszcze się nie zakończyła. Kontrowersyjny projekt wróci na forum Zgromadzenia Związku podczas jego czerwcowej sesji. We wtorek do przyjęcia zmian w taryfie zabrakło 3 głosów.

Roman Urbańczyk, prezes KZK GOP, już wtedy zapowiadał, że nie zamierza rezygnować z przeforsowania swego projektu. Kluczowe dla jego losów będzie stanowisko 6 nieobecnych podczas wtorkowego głosowania członków zgromadzenia.

Przeciwnicy nowej taryfy nadal uważają, że odebranie 70-latkom prawa do bezpłatnych przewozów uderzy w osoby o niewielkich dochodach i wskazują miasta, gdzie taka ulga nadal obowiązuje. Wśród nich są m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Sugerują też, że Związek w swych działaniach może naruszyć państwowe przepisy.

PRZECZYTAJ, JAK ROMAN URBAŃCZYK TŁUMACZY KONIECZNOŚĆ PODWYŻEK

W nadesłanych do naszej redakcji materiałach powołują się bowiem na zarządzenie ministra administracji, gospodarki terenowej i ochrony środowiska z 1982 roku, które to przyznało prawo do bezpłatnych przewozów w komunikacji miejskiej osobom, które ukończyły 75 rok życia. Gdyby ów zapis nadal obowiązywał, to KZK GOP znosząc ulgę dla 70-latków od razu musiałby ją wprowadzić dla 75-latków. A takiej adnotacji zabrakło w projekcie nowej taryfy.

Ulgi z 1982 roku już nie działają

Mec. Sławomir Kania:
Od strony formalnej KZK GOP ma prawo odebrać ulgi osobom powyżej 70. roku życia. Regulamin Związku daje bowiem Zgromadzeniu prawo do określenia zasad polityki taryfowej. Ten zapis upoważnia do nadawania i odbierania ulg. Zarządzenie z grudnia 1982 roku, które dawało prawo do darmowych przewozów w komunikacji miejskiej osobom, które ukończyły 75. rok życia już nie obowiązuje. Zniosła je ustawa z czerwca 1992 roku.

A w Krakowie ulg coraz więcej

Marek Gancarczyk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie:
Osoby po 70. mogą u nas za darmo korzystać z komunikacji miejskiej i nikt nie próbował tego zmieniać. Wręcz przeciwnie, radni rozszerzają ulgi dla osób starszych. Od grudnia ci emeryci i renciści, którzy ukończyli 60 lat mogą za 94 zł. kupić bilet roczny. Normalnie musieliby zapłacić około tysiąca zł. Od początku roku te ulgi kosztowały jednak miasto 23 miliony złotych.

Co sądzisz o zapowiadanym przez KZK GOP zniesieniu ulg dla seniorów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!