Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież z Poronina dopadł zwierzęta z chorzowskiego zoo [ZDJĘCIA]

Martyna Staśko
Strzyżenie barana w chorzowskim zoo
Strzyżenie barana w chorzowskim zoo Arkadiusz Gola
Świeży powiew wiatru na skórze poczuły wczoraj owce, barany, lamy i alpaki w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Zwierzęta te ostrzygł profesjonalista w tej dziedzinie - Edward Papież, góral z Poronina.

- Nie trzeba było długo mnie namawiać na przyjazd, strzyżemy owce z dziadków-pradziadków - mówi góral.

Przyznaje, że łatwiej i szybciej byłoby to zrobić maszynką, jednak wybrał tradycyjną metodę. Sierść zwierząt została ścięta wielkimi nożycami po dziadku górala.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE STRZYŻENIA ZWIERZĄ W CHORZOWSKIM ZOO

- To zależy od wełny barana, jak długo się strzyże zwierzę. Zajmuje to około 15-20 minut - dodaje Papież.

Góralowi pomagali pracownicy ZOO, którzy przytrzymywali owce. Jednak sam też by sobie poradził. - Jeśli owca jest niesforna to przerywam, pogłaskam i znów zabieram się do cięcia - wyjaśnia góral. Czy jest jakaś specjalna technika do tego zabiegu? - Trzymać nożyce blisko przy skórze z czuciem, żeby nie zranić owcy - informuje Papież.

Owce powinno się strzyc dwa razy do roku. Najlepszą porą na to jest początek lata i późna jesień. Wczorajsze strzyżenie zwierząt w chorzowskim Ogrodzie Zoologicznym odbyło się po raz pierwszy.

- Lamy sprawiają nam najwięcej problemu. Tych zwierząt w naturalnych warunkach się nie strzyże, bo one same swoją sierść gubią ocierając się o korony drzew czy też głazy i w ten sposób ją czyszczą - wyjaśnia Jolanta Kopiec, dyrektor ZOO w Chorzowie. Nie ukrywa, że bardzo podobają jej się efekty.
- Zwierzęta inaczej wyglądają, maja inną sierść i będzie łatwiej ją oczyszczać ze słomy - dodaje Kopiec. Nie każdy bywa w górach i ma okazję zobaczyć jak wygląda strzyżenie owiec. Kopiec zapewnia, że każde pokazy strzyżenia będą otwarte dla mieszkańców.

CO NOWEGO W ZOO?
Skunksy będą nowością w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. - Kilka sztuk skunksów przyjedzie do ZOO z Łodzi już w przyszłym tygodniu - mówi Jolanta Kopiec, dyrektor ZOO w Chorzowie. Zwierzęta słyną z wydzielania nieprzyjemnej wydzieliny w celu odstraszania nieprzyjaciół.

Osiołek urodził się około trzech tygodni temu.

Tamaryny białoczube trafiły do ZOO w połowie kwietnia. Trzy nowe małpki pochodzą z tropikalnych lasów w Ameryce Południowej. Samiec przyjechał z Łodzi, a dwie samice z Płocka.

Nowy wybieg dla wydr Chorzów i Siemianowice Śląskie przekazały 40 tys. zł na nowy wybieg dla wydr. Budowa rozpoczęła się wczoraj i zakończy w czerwcu. Wykopano już dziurę pod basen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!