Poszukają gazu łupkowego pod Bytomiem

  Poszukają gazu łupkowego pod Bytomiem

  AMC

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Konsorcjum Lane Energy Poland jest właścicielem trzech koncesji na wydobywanie gazu łupkowego w Śląskiem. Chodzi o obszary Bytom-Gliwice, Glinica-Psary i Dąbie-Laski.
  - To znana firma, która jako pierwsza w Polsce dokonała odwiertów - mówi Krzysztof Król, wiceszef departamentu górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego. Jest zaskoczony, bo główne złoża gazu łupkowego prawdopodobnie znajdują się w pasie od Gdańska do Lublina. Na Śląsku gaz może występować punktowo, a jego zawartość w łupku będzie mniejsza niż na północy kraju.

  - W Polsce wykonano już siedem otworów: pod Warszawą, Lublinem i na Pomorzu. Rdzenie wysłano na badania do Londynu i do USA. Przedsiębiorcy czekają teraz na wyniki - wyjaśnia nam Krzysztof Król.
  Koszt wykonania otworu to 30-50 mln zł. Czy ogromne świdry je wykonujące pojawią się pod Gliwicami, Bytomiem i Psarami? Firma Lane Energy Poland póki co milczy. Za to głos w tej sprawie zabrał wczoraj na konferencji w Katowicach Bogdan Marcinkiewicz, europoseł PO. Nawiązał do wizyty w Polsce prezydenta Baracka Obamy.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z DZIAŁU PIENIĄDZE NA DZIENNIKZACHODNI.PL


  - Chodzi o nasze bezpieczeństwo energetyczne. Jest to niepowtarzalna szansa, by przekonać Amerykanów do większego zaangażowania się w nasz gaz łupkowy, którego europejskie zasoby są w Polsce największe - podkreślał europoseł.

  Jego zdaniem w Unii rywali nam ubywa. Francuzi rezygnują z gazu łupkowego i zamierzają skupić się na energetyce jądrowej. A Niemcy z Rosjanami planują czerpać profity z rurociągu "Nordstream". Tylko nam zależy na możliwości eksploatacji gazu łupkowego.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ino tak dali

   ze Zobrzo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 59

   Przedtym bol wongel, teraz gas lupkowy, chodzi o bezpieczynstwo energetyczne pado Marcinkiewicz.Ale ludzie sie nie liczom.Jak to wszystko wyglondo to widzymy po naszych miastach.Bytom ,Szombierki...rozwiń całość

   Przedtym bol wongel, teraz gas lupkowy, chodzi o bezpieczynstwo energetyczne pado Marcinkiewicz.Ale ludzie sie nie liczom.Jak to wszystko wyglondo to widzymy po naszych miastach.Bytom ,Szombierki i ingsze,bydymy mieli energia ale bydymy mieszkac na lonce w celcie bo chalup juz nie bydzie.Inksi som mondzejsi i sie na takich ekszperymyntach sparzyli ale my muszymy jak male bajtle wszystko sprobowac,powoniac,polizac a jak nie smakuje to wyciepnonc.To samo z atomem,ingsi sie na tym sparzyli i to likwidujom ale my budujemy elektrownia atomowo i coby my potym ino nie swiecieli loczoma jak teraz japonce.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama