Remontują w Gliwicach pokój bezdomnym. Za darmo [WIDEO i...

  Remontują w Gliwicach pokój bezdomnym. Za darmo [WIDEO i ZDJĘCIA]

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Remontują w Gliwicach pokój bezdomnym. Za darmo [WIDEO i ZDJĘCIA]
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Joanna Heler

  Szpachlują i malują ściany z uśmiechem na ustach, płyty ze sklejki przycinają tak, jakby robili to na co dzień. Na dodatek nie pytają o wynagrodzenie. Wręcz przeciwnie - sami zapłacili 3,5 tys. dolarów za swą podróż do Europy, w tym do Polski, by pomagać innym. Kto to taki? Grupa studentów z amerykańskiego Emporia State University w stanie Kansas.
  W niedzielę w Gliwicach Amerykanie remontowali pokój o powierzchni 21 m kw, zamieszkały przez ośmiu podopiecznych schroniska im. św. brata Alberta. Budynek ma sto lat, a w pokoju zapadła się podłoga.

  Młodych Amerykanów zaprosił do Gliwic Habitat for Humanity. Ta międzynarodowa organizacja na całym świecie zapewnia dach nad głową ludziom w potrzebie. W Gliwicach rękoma wolontariuszy i przyszłych lokatorów.
  postawiła domy dla 69., głównie wielodzietnych rodzin. Przyjazd Amerykanów zapoczątkował współpracę HfH ze stowarzyszeniem im. św. brata Alberta. Docelowo rękoma wolontariuszy zostaną ocieplone kontenery wcześniej służące jako magazyny. Z głównego budynku schroniska trzeba też do nich doprowadzić ciepło.

  - W kontenerach mieszka ponad 30 mężczyzn. To głównie osoby starsze, niedołężne, wymagające całodobowej opieki - wyjaśnia Jan Sznajder ze stowarzyszenia im. św. brata Alberta
  Mary Shivley, koordynatorka uczelnianego projektu podkreśla, że takie wyjazdy uzupełniają amerykański tryb studiów.

  - Poświęcamy na nie 4 semestry - mówi Mary Shivley. - Jeszcze kilka dni temu byliśmy w Pradze, gdzie pomagaliśmy zamieniać stary klasztor na sierociniec dla dzieci. Takie wyjazdy pozwalają poczuć się obywatelami świata. Dzięki nim poznajemy ludzi takimi, jakimi są naprawdę.

  Jak dodaje Adam Król, dyrektor oddziału HfH, amerykańska grupa wspomogła najuboższych. Zrobiła to z sercem i z miłości do bliźniego. - To właśnie na takich ludzkich odruchach opiera się tak nasza, jak i stowarzyszenia im. św. brata Alberta praca - podkreśla Adam Król.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama