Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Gorzelik krytykuje Radę Języka Polskiego za śląski

Teresa Semik
Mikołaj Suchan
Lider RAŚ Jerzy Gorzelik nie zgadza się z Radą Języka Polskiego, która nie uznała gwar śląskich za język regionalny. - To politycy przez stosowanie prawa mogą rozstrzygać, że jakaś mowa jest językiem regionalnym albo gwarą. Od tego nie są językoznawcy - mówi.

Rada Języka Polskiego wydała oficjalne stanowisko w tej sprawie na prośbę szefa MSWiA.

O uznanie gwary śląskiej ze język regionalny w parlamencie walczy poseł Marek Plura (PO), który skupił wokół siebie także posłów innych ugrupowań. Gorzelik wierzy, że Plurze nie zabraknie determinacji, by pracę nad tymi zmianami doprowadzić do końca jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Od końca października 2010 roku leży w Sejmie nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Na początku lutego marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna, skierował projekt do komisji, czytanie zaplanowane jest na czerwiec br. - Liczę, że prace nad tym projektem przebiegać będą zgodnie z planem. Nie zamierzam ugiąć się pod naciskiem językoznawców - zapowiada poseł Marek Plura.

Z kolei posłanka Maria Nowak (PiS), która także opowiadała się nobilitacją gwary śląskiej, na razie jeszcze nie podjęła decyzji, czy nadal będzie popierać projekt. - Muszę dokładniej przyjrzeć się opinii Rady Języka Polskiego - mówi.
A prof. Andrzej Markowski, obecnie przewodniczący Rady, mówi wprost: "Nie ma żadnych faktów językowych, które by wskazywały na to, że język mieszkańców Śląska jest czymś innym niż gwary języka polskiego".

Nad opinią pracowali najwybitniejsi polscy językoznawcy, wśród nich profesorowie: Walery Pisarek, Jerzy Podracki, Jerzy Bralczyk, Stefan Chwin, Bogusław Dunaj, Julian Kornhauser, Jan Miodek. - W mowie Ślązaków nie znajdziemy żadnych poważniejszych cech gramatycznych, które by nie występowały równolegle czy to w Małopolsce, czy Wielkopolsce - uznali językoznawcy.

Śląszczyzna jest odmianą dialektalną polszczyzny. Zdaniem naukowców, język używany tradycyjnie przez mieszkańców Górnego Śląska nie spełnia zapisów ani polskiej ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, ani Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Zdaniem senator Marii Pańczyk-Pozdziej, pomysłodawcy nowelizacji prawa powinni wycofać projekt z Sejmu.

Innego zdania jest Jerzy Gorzelik. Ma nadzieję, że decyzja Rady nie zmieni toku prac nad nowym prawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jerzy Gorzelik krytykuje Radę Języka Polskiego za śląski - Dziennik Zachodni