Ważne
  Herb regionu to Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego

  Herb regionu to Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego

  Magdalena Nowacka, Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Herb regionu to Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego
  Wizerunek orła z XIV-wiecznej pieczęci króla Kazimierza Wielkiego stanie się oficjalnym symbolem Zagłębia? Możesz go używać już dziś - został opracowany zgodnie z zasadami heraldyki.
  Herb regionu to Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego
  Na pomysł podkreślenia w ten sposób swojego przywiązania do regionu wpadli Zbigniew Matuszczyk, historyk ze Sławkowa, oraz były dąbrowski radny Grzegorz Jaszczura.

  - Przyznaję, że pierwszą inspiracją były dla mnie symbole, które promowało Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Postanowiłem, że pójdę krok dalej i korzystając z wiedzy heraldycznej, dopracuję je tak, aby były one zgodne z tymi wytycznymi - tłumaczy Zbigniew Matuszczyk.

  Wyjaśnia, że herby mogą mieć miasta, powiaty i województwa. A jego symbole dotyczą regionu. Dlatego nie można ich oficjalnie rejestrować, ale po prostu używać. Ma nadzieję, że spodobają się Zagłębiakom, a na ich wykorzystanie zdecydują się też lokalne samorządy i organizacje. Bo podkreślają zarówno tożsamość zagłębiowską, jak i polską. To także próba ujednolicenia tych symboli, które do tej pory powstały.

  - W celu podkreślenia ich nieoficjalnego charakteru ograniczono używanie nazwy "herb" jako najważniejszego symbolu, nadając mu nazwę własną "Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego" - mówi Matuszczyk.

  Główny element symbolu Zagłębia Dąbrowskiego to właśnie wizerunek orła białego z rewersu pieczęci majestatowej króla Kazimierza Wielkiego z 1336 roku. Są też młotki górnicze nawiązujące do tradycji górnictwa kruszcowego i barwy związane z górnictwem - biel polskich orłów, czerwień królewskich tarcz herbowych i chorągwi oraz zieleń i czerń zagłębiowskich górników.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co?

   yeti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 39

   Po co ujednolicać herb, niech sobie funkcjonują różne? No chyba, żeby później robić na jego bazie politykę, jak zapewne planuja różni cwaniacy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama