Ważne
  Co zrobić, by Sosnowiec był naprawdę ładny?

  Co zrobić, by Sosnowiec był naprawdę ładny?

  Kasia Kluge, Julka Tetela

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co zrobić, by Sosnowiec był naprawdę ładny?

  ©fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  Jesteśmy rodowitymi sosnowiczankami, mamy po jedenaście lat. Kochamy nasze wspaniałe miasto i bardzo lubimy naszą szkołę. Jako dziennikarki codziennie poszukujemy nowych tematów do gazetki szkolnej.
  Co zrobić, by Sosnowiec był naprawdę ładny?

  ©fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  Dzisiaj, z okazji Dnia Dziecka postanowiłyśmy jednak trochę ponarzekać, ale przyświeca nam szczytny cel - chcemy, aby Sosnowiec był jeszcze piękniejszy. Może te słowa przeczyta pan prezydent Kazimierz Górski i spowoduje, że w naszym mieście będzie jeszcze ładniej.

  Czy wiecie skąd pochodzi nazwa Sosnowiec? Kiedyś rosły tu bory sosnowe i było tu bardzo zielono i pięknie. Chciałybyśmy, aby znów nasze miasto kojarzyło się z zielenią.

  Co zrobić, jakie działania podjąć, żeby było u nas naprawdę ładnie? Myślimy, że na pierwszym miejscu musimy zadbać o estetykę i czystość. Segregacja śmieci, o której ciągle mówimy na lekcjach przyrody, jest bardzo ważna, pomimo to nie wszyscy się tym przejmują. Mamy również duży problem, ponieważ ludzie wyrzucają śmieci na chodniki zamiast do pojemników. Sosnowiec jest zanieczyszczony różnymi papierkami, plastikowymi torebkami i butelkami - nie wygląda to estetycznie. Mamy jednak nadzieję, że edukacja mieszkańców wpłynęłaby na poprawę sytuacji. To także my dzieci, zaśmiecamy nasze ulice np. torebkami po chipsach czy cukierkach!

  Mamy czasem ochotę położyć się pod drzewem i posłuchać śpiewu ptaków, popatrzeć na kwitnące kwiaty i na zieleń. Aby to zrealizować, trzeba utworzyć więcej parków, zieleńców, skwerków, gdzie można by było odpocząć po szkole. Według nas, zielony to najważniejszy kolor na naszej planecie. Może uda nam się także zachęcić mieszkańców Sosnowca do tworzenia "zielonych okien i balkonów", byłoby fantastycznie.

  Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są dziury na ulicach. Wygląda to nieładnie, ale przede wszystkim jest niebezpieczne. Chodniki są nieoczyszczone, płytki uszkodzone tak, że można łatwo złamać nogę.

  Niestety także nasze rzeki są bardzo brudne! Warto coś z tym zrobić, może trzeba wybudować oczyszczalnię?

  W naszym mieście dorośli i dzieci bardzo często malują graffiti na budynkach, garażach i murach. Nie wygląda to ładnie! Proponujemy wybudować kilka ścian, na których będzie można robić te rysunki nie szpecąc Sosnowca.

  Jak widać, my, dzieci, mamy dużo pomysłów na upiększenie miasta. Ale bez pomocy dorosłych i samorządu nasz Sosnowiec nie wypięknieje.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do prezydenta

   yano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   Ciekawi mnie, czy wywołany do tablicy przez dzieci, prezydent Sosnowca p. Górski, odpowie dzieciom swoich wyborców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzień Dziecka

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   Dziś Dzień Dziecka, a jak wygląda dbałość miasta o małych sosnowiczan, wystarczy popatrzeć na place zabaw , np."plac zabaw" u zbiegu ul. Kilińskiego, Ordonówny i Leszno, zamieniony w miejsce...rozwiń całość

   Dziś Dzień Dziecka, a jak wygląda dbałość miasta o małych sosnowiczan, wystarczy popatrzeć na place zabaw , np."plac zabaw" u zbiegu ul. Kilińskiego, Ordonówny i Leszno, zamieniony w miejsce spotkań pijaczków ( to teren miasta) zdewastowana tablica do kosza , stara betonowa nawierzchnia i trzy byle jakie huśtawki. Rajcom miejskim polecamy zainteresować się jak powinien wyglądać nowoczesny i bezpieczny plac zabaw( to już nie są betonowe nawierzchnie). Dzieciaczkom w dniu ich święta życzymy większego zainteresowania władz miasta.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama