Katowice: Związek Zawodowy Górników w Polsce przeciwko...

  Katowice: Związek Zawodowy Górników w Polsce przeciwko prywatyzacji JSW

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZGwP) protestuje przeciwko prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wbrew woli jej załogi. Związkowcy grożą podjęciem "radykalnych kroków" w obronie zapisów strategii dla górnictwa i praw pracowniczych.
  ZZGwP to największa, obok Solidarności, górnicza centrala związkowa. W przesłanym w środę stanowisku szef Rady Krajowej związku Andrzej Chwiluk przypomniał, że w kwietniowym referendum ponad 95 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko prywatyzacji lub upublicznieniu JSW.

  - Mimo tego rząd na siłę rozpoczął proces upublicznienia. Takie aroganctwo władzy jest sprzeczne z zapisami strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015 - ocenił szef ZZGwP.


  Związkowcy powołują się na punkt rządowej strategii, który - jak mówią - uzależnia przeprowadzenie prywatyzacji od uzgodnień ze stroną społeczną. - Zasadność ewentualnej prywatyzacji będzie uzgodniona w porozumieniu ze stroną społeczną, odrębnie dla każdej spółki - brzmi cytowany przez związkowców zapis.

  Działacze uważają, że obecne działania zmierzające do upublicznienia JSW (ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca) to próba ominięcia zapisów strategii, a tym samym łamanie prawa.

  - Dla obecnej władzy dokument państwowy jest nic nieznaczącym papierem. Rodzi się obawa, że wszelkie obecne ustalenia ze stroną społeczną będą dla obecnego rządu jedynie czasowym zapisem, mogącym być dla partykularnych interesów, w dowolnym czasie, pominiętym - napisał Chwiluk, żądając respektowania zapisów strategii.

  Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa wielokrotnie podkreślali, że obecnie nie następuje prywatyzacja JSW, a jedynie upublicznienie spółki, w której Skarb Państwa zachowa większościowy pakiet akcji. Resort zapewnia także, że związkowe postulaty dotyczące m.in. władztwa korporacyjnego państwa w firmie oraz akcji pracowniczych zostały spełnione.

  Kolejne rozmowy strony społecznej JSW z przedstawicielami zarządu firmy oraz ministerstw gospodarki i Skarbu Państwa zaplanowano na najbliższy piątek. Odbędą się one w Katowicach, w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Związkowcy grożą strajkiem generalnym w kopalniach JSW, jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tosz prowda

   Hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Hajery byli kimś, górniki dzisiejsze to niyroby. No cóż skoro dziadki emeryty niymi rządzom we związkach i patrzom jyno na swoja kabza. Zresztom kto byl górniolym ? Jyno niyuk, olywantus i gorole.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlodzieje

   nsdap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   to prawda te nieuki i nieroby polskie co dostaly prace na jastrzebskich kopalniach teraz najwiecej szczekala ale... potem beda skomlec jak przed 70 lat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gupi hajer

   asja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   juz mom dosc jak slysza o zasranych pseudo gornikach z za buga z jastrzebskich kopaln co zarabiaja 3 razy wiecej jak normalny gornik i yno strajkuja i szantarzuja a gnojki jastrzebskie za pomaca...rozwiń całość

   juz mom dosc jak slysza o zasranych pseudo gornikach z za buga z jastrzebskich kopaln co zarabiaja 3 razy wiecej jak normalny gornik i yno strajkuja i szantarzuja a gnojki jastrzebskie za pomaca warszawy sieja propagande na calo polsko by gorole nas jeszcze bardziej niynawidzili a my nich b naszo organizacjo musi nareszcie zrobic z nimi porzadekzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zzg zaspało!

   rio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   rychło w czas
   pewnie lider startuje w wyborach!
   czas pokazać ludowi swoją twarz, szkoda że od tyłu......

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo