Niekończąca się opowieść o parkingach w Katowicach [WIDEO]

  Niekończąca się opowieść o parkingach w Katowicach [WIDEO]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed rokiem, dokładnie 5 maja 2010, na parkingu podziemnym hotelu Angelo w Katowicach Piotr Uszok zapowiedział, że niebawem skończy się koszmar parkingowy w centrum stolicy województwa. Kto przesiadł się na rower, albo postawił na transport publiczny ten faktycznie problem ma z głowy. Zmotoryzowani na cud poczekają.
  Niekończąca się opowieść o parkingach w Katowicach [WIDEO]
  Dopiero w przyszłym tygodniu urzędnicy katowickiego magistratu oficjalnie zaproszą inwestorów zainteresowanych budową parkingów do negocjacji, a to tylko początek długich procedur, które mogą potrwać nawet do końca roku.

  - Dajemy oferentom 40 dni na złożenie dokumentów potwierdzających chęć udziału w kolejnych rundach postępowania - wyjaśnia Marek Stajndor z firmy Grontmij zajmującej się promocją przedsięwzięcia. Rundy negocjacyjne mogą potrwać od 4 do 6 miesięcy! Dopiero po ich zakończeniu miasto ogłosi przetarg na budowę parkingów. To oznacza, że w 2012 r. dwa podziemne parkingi - pod ul. Dworcową i placem Chrobrego - nadal będą tylko wirtualne, choć - gdyby wierzyć zapowiedziom z maja 2010 r. - powinny być wówczas już budowane.

  - Niestety, ze względów prawnych opracowanie formuły współpracy z inwestorem musi potrwać. Tym bardziej, że parkingi, to nie jest łatwy biznes - tłumaczy Stajndor.  Katowice chcą mieć parkingi w formule PPP (partnerstwo publiczno prywatne), co oznacza, że miasto daje działkę pod inwestycję, a inwestor buduje, zarządza i czerpie zyski. W obu planowanych lokalizacjach parkingi mają być dwupoziomowe i pomieścić od 350 do 500 aut. Koszt budowy jednego miejsca parkingowego, to od 80 do 150 tys. zł, w zależności od parametrów całego obiektu.

  Kierowcom pozostaje ćwiczyć cierpliwość i opanowanie: obecnie w Katowicach w płatnej strefie parkowania miejsc jest 2000, a codziennie wjeżdżających do centrum ok. 60 tys.

  Alternatywa dla płatnych miejsc postojowych?

  2000 płatnych miejsc parkingowych (pierwsza godz. za 1.5 zł, kolejna - 1.8, trzecia godz. i kolejne - 2 zł, opłaty między 9 a 17), to niewystarczająca liczba, dla wszystkich aut, które wjeżdżają codziennie do Katowic. Kierowcy krążą po centrum i zatrzymują się gdziekolwiek - najchętniej wzdłuż alei Korfantego przy dawnym pałacu ślubów, za Spodkiem na terenie po kopalni Katowice, w okolicach ul. Sądowej, a także od strony Rawy przy ul. Wodnej i Pawła - w tych lokalizacjach postój jest bezpłatny i nie skutkuje blokadą na kołach.

  Ogólnodostępny, płatny parking podziemny w centrum jest tylko jeden - pod biurowcem Altus. LOTA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama