Śląskie: Parkingi czy place zabaw? [ZDJĘCIA]

  Śląskie: Parkingi czy place zabaw? [ZDJĘCIA]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Siemianowice Śląskie: ulica Świerczewskiego Jedna piaskownica "obsługuje" trzy wieżowce przy ul. Świerczewskiego 46-50. Kierowcy mają
  1/5
  przejdź do galerii

  Siemianowice Śląskie: ulica Świerczewskiego
  Jedna piaskownica "obsługuje" trzy wieżowce przy ul. Świerczewskiego 46-50. Kierowcy mają problem z parkowaniem. - Parkują tu mieszkańcy innych dzielnic przyjeżdżający załatwić sprawy do centrum - mówią. ©Jadwiga Jenczelewska

  Lepszy zieleniec, dodatkowe miejsca parkingowe czy może plac zabaw dla dzieci? - o to można pytać na każdym większym osiedlu.
  Osiedla projektowane w latach 70. i 80. nijak nie pasują do naszych czasów. Nikt nie przewidział, że pod klatkami będzie ustawiał się rząd samochodów, a mieszkańcy nie zadowolą się odrapanymi ławkami i byle jaką trawą zamiast ładnym skalniakiem.

  Niekiedy o skrawek wolnego terenu na osiedlu toczy się bardziej zażarta bitwa niż o zwycięstwo w programie rozrywkowym. Przykład? Osiedle Odrodzenia w Katowicach.
  Rada osiedla zaproponowała utworzenie przy ul. Radockiego 50 dodatkowych miejsc parkingowych, ale kilkuset mieszkańców - choć nie mają gdzie parkować - powiedziało: "Nie". Zamiast betonu pod oknami wolą mieć zieleniec.

  Władze naszych spółdzielni często rozkładają ręce. - Teren między blokami nie jest z gumy, nie rozciągniemy go, żeby zrobić miejsca postojowe - tłumaczą. Straż miejska nie wlepi mandatu za parkowanie na skwerach, bo lokatorzy i tak nie mają gdzie parkować. Czy warto czasami bronić rozjechanego kołami trawnika?

  Najgorzej jest tam, gdzie nic się nie robi. Dzieci bawią się w rachitycznej piaskownicy, samochody parkują gdzie popadnie, a władze spółdzielni jak w mantrze powtarzają, że na nic nie mają pieniędzy.

  Pokazane miejsca i sytuacje na osiedlach komentują władze spółdzielni:

  KATOWICE:
  Os. Tysiąclecia może się pochwalić najnowocześniejszymi placami zabaw w regionie. W weekendy na osiedlowych parkingach zostawiają samochody ci, którzy spacerują po WPKiW, a nie chcą płacić za parkowanie w chorzowskim parku. - W ostatnim czasie powstało u nas 300 nowych miejsc parkingowych - mówi Michał Marcinkowski, prezes SM "Piast". - Chcemy też wybudować wielopoziomowy parking.

  SIEMIANOWICE ŚL.:

  Dobra wiadomość dla mieszkańców bloków przy ul. Świerczewskiego 46 - 50. - Istniejące parkingi będą poszerzone, powstanie ponad 40 dodatkowych miejsc - zapewnia Marian Odczyk, wiceprezes ds. technicznych Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Planujemy tam też skwerek rekreacyjny, a na nim mały plac zabaw, ławki, stół pingpongowy - wylicza.

  DĄBROWA GÓRNICZA:
  - Teren położony na wysokości bloku przy ul. Kościuszki 58 jest bardzo wąski, nie ma możliwości technicznych, żeby zrobić tam inny plac zabaw - mówi Józef Drygała, wiceprezes SM "Lokator". - Sąsiednie działki nie należą do spółdzielni, mają innych właścicieli.
  Centralny plac zabaw ma powstać przy ul. 3-go Maja.

  ŚWIĘTOCHŁOWICE:
  Osiedle położone przy ul. Ślężan i Wiślan nie wzbogaci się o nowe miejsca parkingowe. - Tam jest ich wystarczająca ilość. Jednak mieszkańcy nie chcą korzystać z parkingów położonych trochę dalej od klatek schodowych - mówi Joachim Fach, zastępca prezesa Świętochłowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Dodatkowe miejsca przybędą na os. na Wzgórzu.

  A jak jest w twoim mieście?
  Sfotografuj parkingi, place zabaw i napisz do nas: internet@dz.com.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo