Ważne
  Pracowni jak na lekarstwo

  Pracowni jak na lekarstwo

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tym roku szkolnym gimnazjaliści ostatnich klas będą po raz pierwszy zdawać egzamin z języka obcego. Niestety, tylko nieliczne szkoły mają pracownie językowe.
  W Katowicach pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny posiadają tylko 4 z 26 gimnazjów. W Tarnowskich Górach z profesjonalnej sali korzystają uczniowie z jednego gimnazjum na pięć, w Bytomiu dwie placówki z 20, a w Tychach, Bielsku-Białej i Sosnowcu żadna.

  Szkoły, które cieszą się z posiadania takich klas, nie kryją, że uczniowie szybciej i chętniej uczą się języków obcych. - Z takim sprzętem łatwiej opanować język obcy, bo co innego gdy się słucha nauczyciela w klasie, a co innego gdy wyraźny nie zakłócany niczym głos native-speakera płynie ze słuchawek - mówi Sonia Myśliwczyk, dyrektorka Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach.
  Koszt profesjonalnej pracowni językowej, to kilkadziesiąt tysięcy złotych, co najczęściej przekracza możliwości finansowe szkół publicznych.

  - Wszyscy obawiamy się tego egzaminu, nie tylko z powodu stanu pracowni językowych. Przy okazji wyjdzie także na jaw, że wykwalifikowani nauczyciele języków obcych, to najmniej stabilna kadra w szkole, która szybko się wykrusza. Problem stanowi również sposób nauczania. Dziecko, które w podstawówce zaczyna naukę, w gimnazjum uczy się tego samego od początku. Poziom wiedzy pozostawia więc wiele do życzenia - mówi Mieczysław Orgacki, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Tarnowskich Górach.

  Sonia Myśliwczyk postarała się o dwie pracownie językowe. - To bardziej laboratorium niż pracownia, ale takie powinny być standardy w XXI wieku. Sala uatrakcyjnia zajęcia językowe, uczeń jest w stanie szybciej opanować słówka oraz wyrobić w sobie umiejętność słuchania, bo to przecież będzie najważniejsze na egzaminie.

  Pracownie udało się wyposażyć za pieniądze samorządu, datków nie poskąpili rodzice, ale lwia część pochodziła z budżetu własnego, na którym udało się zgromadzić pieniądze za wynajęcie boiska pod karuzele w czasie "gwarków".

  Pracownia to jednak nie wszystko. Gimnazja, podobnie jak przed laty szkoły organizujące maturę, borykają się z nagłośnieniem sal gimnastycznych i auli, w których uczniowie zdają egzaminy. Dyrektorzy szkół mają więc dwa miesiące, żeby rozwiązać problemy techniczne i znaleźć odpowiedni sprzęt, bo próbny egzamin już w październiku.

  - Uczeń, który chce znać język musi chodzić na kursy, a to kosztuje - mówi matka ucznia z gimnazjum nr 2 w Tychach. Za lekcję trzeba zapłacić średnio 30 zł. Kurs w szkole językowej może kosztować 1500 zł. Na dokształcanie nie stać więc uczniów z uboższych rodzin.

  Fatalną sytuację mógłby poprawić udział w konkursie unijnym, ale tegoroczny się już skończył, a następny zostanie ogłoszony dopiero w 2010 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama