Pionierskie operacje wszczepienia zastawek w Zabrzu

  Pionierskie operacje wszczepienia zastawek w Zabrzu

  A. Pustułka, M. Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwoje pacjentów (17 i ponad 20 lat) przeszło w czwartek w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pionierskie operacje wszczepienia zastawki płucnej typu Edwards. To hit, jaki dotarł do naszych sal zabiegowych wprost ze Stanów Zjednoczonych. Będzie teraz służył polskim chorym.
  Prof. Jerzy Buzek przetestował nowoczesne fantomy

  Prof. Jerzy Buzek przetestował nowoczesne fantomy ©Mikołaj Suchan

  Dzięki zabiegowi pacjenci unikają ciężkiej operacji z rozcięciem klatki piersiowej. Rehabilitacja jest krótsza, a oni szybciej wracają do sił, bo ich serca zaczynają lepiej pracować.

  - Zabieg jest przeznaczony dla określonych grup chorych, u których doszło do zniszczenia wszczepionej kilka czy kilkanaście lat wcześniej zastawki typu homograft, wypreparowanej od zmarłych dawców - wyjaśnia prof. Jacek Białkowski, szef Kliniki Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca.

  Po latach homograft ulega zwapnieniu i przestaje spełniać swoją rolę. Konieczna jest ponowna operacja, bo część krwi, zamiast płynąć do płuc, zostaje w sercu, a jego prawa komora może ulec powiększeniu. Kardiolodzy z Zabrza wszczepiali już swoim pacjentom nową zastawkę typu Melody, wykonaną z tkanek zwierzęcych, a wzmocnioną stentem. Zastawka Edwards jest jej młodszą siostrą. Wprowadza się ją przez żyłę obwodową na specjalnym cewniku balonowym.

  W nowym budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie pacjenci są leczeni zaledwie od miesiąca, wykonano już w sumie blisko 100 zabiegów. Wszystkie zakończyły się pomyślnie. Dlatego podczas wczorajszego uroczystego otwarcia szpitala (z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz, minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka), dyrektor placówki, prof. Marian Zembala, przyjął wiele gratulacji. Bo Zabrze niezmiennie od lat jest stolicą polskiej kardiochirurgii: ze świetnym zespołem lekarzy, pielęgniarek i od niedawna także - z europejskimi standardami leczenia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama