W Kompanii Węglowej chcą likwidacji centrów wydobywczych

  W Kompanii Węglowej chcą likwidacji centrów wydobywczych

  Zdjęcie autora materiału

  Solidarność z Kompanii Węglowej domaga się likwidacji centrów wydobywczych w spółce. - Ten szczebel organizacyjny jest zupełnie zbędną naroślą biurokratyczną - mówi Jarosław Grzesik, szef Solidarności w Kompanii
  - Od początku byliśmy przeciwni tworzeniu centrów wydobywczych. Ten szczebel organizacyjny jest zupełnie zbędną naroślą biurokratyczną. Niepotrzebnie wydłuża proces podejmowania decyzji w spółce, bo wiele dokumentów na drodze pomiędzy zakładem a zarządem spółki po prostu leżakuje tygodniami w centrum wydobywczym, nabierając mocy prawnej - mówi Jarosław Grzesik, szef Solidarności w Kompanii. - W dodatku centra spowodowały nieopisany chaos w podstawowych jednostkach spółki, jakimi są kopalnie.
  Dyrektor jednego z działów kopalni podlega dyrektorowi jakiegoś działu w centrum, inny dyrektor innego działu kopalni podlega bezpośrednio wiceprezesowi. I nie wiadomo właściwe, kto kieruje kopalnią - podkreśla.

  Centra lekiem na zadłużenia?


  - Pomysłodawcy powołania centrów argumentowali, że ten szczebel organizacyjny przyniesie oszczędności, bo poprawi koordynację działań w spółce w zakresie przetargów dla poszczególnych kopalń. Tak się jednak nie stało - dodaje szef "S" w Kompanii.

  Podczas obrad delegaci przyjęli również stanowisko do pracodawców, dotyczące zwiększenia środków inwestycyjnych na poprawę warunków pracy w kopalniach. Chodzi o problem wysokich temperatur. - Schodzimy coraz głębiej, pracujemy coraz dalej od szybów, co oznacza pracę w coraz wyższych temperaturach. To zagraża bezpieczeństwu górników, a poza tym zgodnie z prawem praca w podwyższonej temperaturze oznacza krótsze, 6-godzinne dniówki. Myślę, że zarówno z punktu widzenia zarządu, jak i pracowników korzystniej jest zainwestować w obniżenie temperatury w tych wyrobiskach. Po pierwsze pracownicy nie musieliby ryzykować swoim zdrowiem, a po drugie przyniosłoby to lepsze skutki ekonomiczne w postaci wyższej wydajności pracy - dodaje Grzesik.

  W czasie zebrania omawiano także kwestię unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego i działań Solidarności związanych z próbami przekonania polskiego rządu do zablokowania , a następnie do doprowadzenia do renegocjacji tego pakietu.

  Obecny na WZD szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podziękował kolegom z Kompanii Węglowej za uczestnictwo w manifestacji w Katowicach 25 maja. Zaapelował też o liczny udział w ogólnopolskim proteście Solidarności, który odbędzie się 30 czerwca w Warszawie.

  źródło: NSZZ Solidarność

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama