Panie 50+ podglądają parę boćków z Ustronia

  Panie 50+ podglądają parę boćków z Ustronia

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Panie 50+ podglądają parę boćków z Ustronia
  Coraz więcej osób śledzi losy ptasiej rodziny. Para Czantorka i Beskidek znana jest nawet w USA.
  Panie 50+ podglądają parę boćków z Ustronia
  "Samiec zaczął wysiadywać jajo", "Bociany mają cztery jajka", "Kolejny dramat w ustrońskim gnieździe" - takie informacje co jakiś czas obiegają Polskę, a tym, co dzieje się w ustrońskim gnieździe bocianów - nazwanych Czantorką i Beskidkiem - interesuje się coraz więcej osób, które dzięki kamerze zamontowanej przy gnieździe i podłączonej do internetu na bieżąco śledzą losy ptaków.

  - Bociany podglądają głównie ludzie w średnim wieku, emeryci, większość to kobiety - mówi Monika Kosińska, koordynatorka projektu "Bociany integrują", która sama patrzy na to, co dzieje się w gnieździe po kilka godzin dziennie, a zna osoby podglądające ustrońskie bociany prawie że na okrągło.


  Marek Radziszewski, współkoordynator projektu dodaje, że "panie w pewnym wieku" tak emocjonują się życiem bocianów, że kiedy np. ptaki znoszą kawałki folii do gniazda czy zabijają pisklęta, to mocno to przeżywają. - Odzywa się u nich pewnie instynkt macierzyński - zauważa Radziszewski.

  Autorzy projektu montując kamerkę przy gnieździe bocianów (ustrońska była trzecią w Polsce) nie spodziewali się, że zrobi taką furorę - dziennie życie ptaków śledzi non stop mnóstwo osób, a na stronie www.bociany.edu.pl notują wejścia z całej Polski, wielu krajów Europy, USA i Kanady.

  - Ludzie są ciekawi. Kiedyś nie mogli zobaczyć, co dzieje się w gnieździe. Teraz mają taką możliwość, więc z niej korzystają - podkreśla Kosińska.

  Ludzie wyjątkowymi względami darzą bociany. Tak już jest od dawien dawna.

  W starożytnej Grecji był poświęcony bogini Herze, opiekującej się karmiącymi matkami. W wierzeniach słowiańskich bocian biały uważany był za ptaka przynoszącego szczęście - W folklorze przyjęło się sądzić, iż zabicie tego ptaka potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Natomiast w całej Europie po dziś dzień szeroko rozpowszechnione jest przekonanie, że bociany przynoszą dzieci.


  Rozmowa z dr Patrycją Bałdys socjologiem bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej

  Czy to normalne, że tak podniecamy się przez internet życiem tych bocianów? Może lepiej byłoby poobcować z przyrodą na żywo?

  Nie tylko bociany ludzie podglądają, w Katowicach można oglądać przez internet gniazdo sokołów na wieżowcu. Wynika to z tego, że z zewnątrz nie zobaczymy tego, co dzieje się w gnieździe, a dzięki kamerom możemy śledzić cały rozwój ptasiej rodziny, być z ptakami na bieżąco. Jest to fascynujące. Nie ma w tym nic złego. Zaspakaja to naszą ciekawość. Sama lubię popatrzeć jak radzą sobie katowickie sokoły.

  Bociany jednak robią furorę wśród internautów?

  Bo dobrze się kojarzą. Z wiosną, dziećmi, czymś typowo polskim i przekonaniem, że tam, gdzie są bociany, tam są dobrzy ludzie.

  Rozmawiał: Jacek Drost

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama