Katowice: Pochowano osoby, które oddały swoje ciała nauce

  Katowice: Pochowano osoby, które oddały swoje ciała nauce

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uroczystość akademickiego pożegnania 25 osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Potem ich prochy spoczęły w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.
  Uczelnia organizuje uroczyste pożegnanie takich osób co roku. Program świadomej donacji zwłok powstał w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w 2003 r., pierwszy pochówek odbył się rok później.

  Osoby, które zdecydują, że po śmierci ich ciała będą służyć studentom do badań i nauki anatomii, mogą składać deklaracje notarialne zaświadczające o podjętej przez nich decyzji.

  Śląski Uniwersytet Medyczny jest wiodącą w Polsce uczelnią pod względem ilości deklaracji donacji - jest ich ok.
  700. Zwyczajowo zwłoki wykorzystywane są do celów dydaktycznych przez dwa lata, potem zostają skremowane. Przedstawiciele uczelni podkreślają, że program donacji ma olbrzymie znaczenie dla edukacji przyszłych lekarzy i pracowników służby zdrowia.

  - Możliwość nauki z wykorzystaniem zwłok jest nieoceniona. Nie zastąpią jej nawet najlepsze prezentacje multimedialne. A sama uroczystość dziękczynna jest wyrazem wielkiego szacunku pracowników naukowych i studentów wobec donatorów, co wynika również z etyki zawodowej - podkreśla prowadzący projekt donacji doc. Grzegorz Bajor z Katedry Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego uczelni.

  W sobotniej uroczystości brali udział studenci, władze uczelni, oraz ponad stu członków rodzin ofiarodawców swoich ciał, z kraju i zagranicy. Były to osoby różnych wyznań, dlatego do odprawienia ekumenicznego nabożeństwa zaproszono przedstawicieli kościołów prawosławnego, protestanckiego i katolickiego.

  Uroczystość zakończyła się w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej, gdzie złożono urny w kolumbarium. Umieszczono tam tablicę z łacińską sentencją: "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

  Program świadomej donacji zwłok, prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor, myśliciel, jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe. Tak też się stało. Jego ciało zostało oddane Uniwersytetowi we Fryburgu, którego był wieloletnim profesorem.

  Celem programu świadomej donacji zwłok jest informowanie i pozyskiwanie na rzecz uczelni donatorów, przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań. Aby wziąć udział w programie należy poświadczyć notarialnie dwa egzemplarze aktu przekazania zwłok, po czym jeden dostarczyć uczelni. Uniwersytet dopełnia wszelkich formalności, m.in. transportu zwłok i ich późniejszego pochówku, zgodnego z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.

  Przedstawiciele uczelni podkreślają, że podarowanie nauce swojego ciała dla młodych adeptów medycyny oznacza możliwość korzystania z "najdoskonalszego atlasu anatomicznego". Część donatorów zastrzegła sobie w testamentach anonimowość. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brrr

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 59

   brrr, jo by nie umioł tak "dac ciała" nauce, brrr

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama