Ważne
  Wciąż mało znana saga rodu Tiele-Wincklerów

  Wciąż mało znana saga rodu Tiele-Wincklerów

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wciąż mało znana saga rodu Tiele-Wincklerów

  ©arc

  Przed I wojną światową była jedną z najprężniejszych i najzamożniejszych rodzin arystokratycznych na pruskim Śląsku, choć majątki ziemskie i bogactwa przemysłowe gromadzić i rozbudowywać zaczęła ledwie 100 lat wcześniej. Tytuły, godności i zaszczyty przyszły jeszcze później, ale też błyskawicznie.
  Wciąż mało znana saga rodu Tiele-Wincklerów

  ©arc

  Franciszek Winckler - bodaj najważniejsza, a w każdym razie najbardziej znana postać w tej niezwykłej familii (bez niej nie byłoby miasta Katowice) - uszlachcony został w roku 1840. Jego córka Waleska, katoliczka, połączyła się małżeństwem i nazwiskiem z protestanckim rodem von Tiele.

  Pułkownik Hubert von Tiele-Winckler dochował się pięciu córek i pięciu synów. Wszystkie dzieci zaszły wysoko i daleko.
  Pierworodny, Franciszek Hubert, w roku 1895 uzyskał z rąk cesarza Wilhelma II tytuł hrabiego - dziedziczony do naszych czasów przez najstarszych synów bądź najstarszych potomków w linii prostej (inni Tiele-Wincklerowie od roku 1905 są dziedzicznymi pruskimi baronami).

  To z jego imieniem powinniśmy kojarzyć bajkową architekturę i takąż scenerię pałacu w Mosznej koło Prudnika, które szczęśliwie przetrwały do dziś. W przeciwieństwie do najstarszego rodowego gniazda z Miechowic (obecnie dzielnica Bytomia). Tam odnajdziemy już tylko marne szczątki dawnej świetności. W roku 1945 zamek podpalili czerwonoarmiejcy, ale zniszczenia nie były nieodwracalne.

  Parę lat później zabytek, choć był użytkowany przez spółdzielnię ogrodniczą, wysadzono w powietrze. Po zmianach ustrojowych miasto próbowało znaleźć inwestora, który podźwignąłby miechowicką rezydencję z ruin. Nie udało się. To, co z niej zostało, bezpowrotnie marnieje. Właściwie został tylko park. Tajemniczy i piękny, bo stary. Ma być restaurowany.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk i Polacy

   Molo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 41

   Jak to kiedyś powiedział David Lloyd George?
   "Oddać Polsce Śląsk, to jak dać małpie zegarek."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pamięć o Wincklerach

   Zawiedziony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 40

   A mi mówili w szkole, ze to sa prastare polskie ziemie.
   Najgorsze jest to, ze ja w to wszystko wierzylem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prowda wylazi pomalu

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 43

   Bardzo powoli ale jednak poznajemy prawde kto uczynil Slonsk bogatym i mozemy porownac osiagniecia dawnych tak znienawidzonych przez niektorych do dzis Niemcow z rzeczywistoscia.Ino sie siednonc i...rozwiń całość

   Bardzo powoli ale jednak poznajemy prawde kto uczynil Slonsk bogatym i mozemy porownac osiagniecia dawnych tak znienawidzonych przez niektorych do dzis Niemcow z rzeczywistoscia.Ino sie siednonc i plakac.Dzieki panie Karwat za otwieranie polokom loczow bo jak wiadomo slonsk bol lodwiecznie polski ino kery? moze jest jeszcze ingszy Slonsk lo kerym nie wiemy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama