Uwaga na stalking! Naprzykrzanie się i nękanie SMS-ami jest...

  Uwaga na stalking! Naprzykrzanie się i nękanie SMS-ami jest już karalne

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stalking, czyli uporczywe nękanie emocjonalne, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do samobójstwa ofiary - tak naprawdę nie jest nowym zjawiskiem. Pierwszy raz usłyszeliśmy o nim już w latach 80. Szybko też w państwach zachodnich został uznany za przestępstwo. U nas dopiero od wczoraj.
  Uwaga na stalking! Naprzykrzanie się i nękanie SMS-ami jest już karalne

  ©Rafał Niewczas/Polskapresse

  Paweł Orłowski, poseł PO współtworzący ustawę, tłumaczy, że zgodnie z nowelizacją, do Kodeksu karnego wprowadzone zostały dwa typy stalkingu.

  - Pierwszy to uporczywe nękanie, np. bardzo częste telefony, SMS-y, e-maile, a także nękanie w pracy czy miejscu zamieszkania. Drugi - to tzw. kradzież tożsamości. Chodzi o wykorzystanie wizerunku przez podszycie się pod ofiarę. Może to być stworzenie na portalu społecznościowym (np. Facebooku, NK) - profilu danej osoby i umieszczanie tam treści naruszających jej dobra - wyjaśnia Orłowski.

  Stalkerzy są nieugięci w nękaniu ofiar. Nie przyjmują do wiadomości, że partnerka odeszła, albo ktoś odrzuca ich miłość. W 90 procentach przypadków osoby pokrzywdzone to kobiety.
  Ich prześladowcy wysyłają po kilkadziesiąt SMS-ów lub e-maili dziennie. Wyznają miłość, wystają pod drzwiami i śledzą. Zrobią wszystko, żeby zdobyć upatrzoną ofiarę, nawet zastraszając i nękając. Zdarza się, że znęcanie się psychiczne jest sposobem na wyrównanie rachunków, zemstą za doznane krzywdy.

  Stalking bardzo często stosują też windykatorzy. Chodzi o przejawy regularnego nękania i naruszania prywatności dłużników. To m.in. kierowanie do dłużnika (często fikcyjnego, bo zobowiązanie się przedawniło albo zostało spłacone) listów z groźbami, SMS-ów, telegramów oraz wizyty negocjatorów terenowych.

  - Musimy zmienić sposób działania, bo dłużnicy po prostu oddadzą nas do prokuratury - mówi pracownik jednej ze śląskich firm windykacyjnych.


  Moje życie wywróciło się do góry nogami


  1 3 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama