Czyn społeczny w Zagłębiu jest nadal popularny

  Czyn społeczny w Zagłębiu jest nadal popularny

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czeladzcy urzędnicy dostali do sprzątania worki i rękawiczki

  Czeladzcy urzędnicy dostali do sprzątania worki i rękawiczki ©Fot. Katarzyna Kapusta

  Jak wyrobić brakujące do tygodniowej normy czasu pracy godziny? W Czeladzi znaleźli sposób. Teresa Kosmala burmistrz Czeladzi postanowiła, że urzędnicy półtorej godziny odpracują nie za biurkami, a sprzątając teren wokół hali sportowej MOSIR.
  Czeladzcy urzędnicy dostali do sprzątania worki i rękawiczki

  Czeladzcy urzędnicy dostali do sprzątania worki i rękawiczki ©Fot. Katarzyna Kapusta

  Połączono to z ćwiczeniami ewakuacji budynku. Jednak urzędnicy nie byli zachwyceni, bo część zamiast mioteł, wolała wziąć jednodniowy urlop.

  - To nie nasz zakres obowiązków, nie od tego jesteśmy - mówili. Sytuację komentuje też były pracownik magistratu Wojciech Maćkowski. - Czy urzędnicy są odpowiednimi osobami do tego typu prac? Zwłaszcza ze nie robią tego z własnej woli i czy mają przeszkolenie BHP? - mówi.

  Czy urzędników, którzy w tym dniu postanowili wziąć urlop czeka kara? - Urlop rozliczany jest godzinowo więc wszystkim potrącono 8 godz. z urlopu i nikt nie będzie musiał nic odpracowywać - mówi wiceburmistrz Jakub Szurdyga.

  Problemów ze sprzątaniem w ramach czynu społecznego nie mieli za to będzińscy radni i prezydent, którzy w maju wspólnie z mieszkańcami i strażakami posprzątali ul. Marszowską w Łagiszy. - Pomysł chętnie podchwycili inni radni i mieszkańcy, którym akcja się bardzo spodobała i wskazują kolejne miejsca do uporządkowania. Chętnie znowu podejmiemy się takiej akcji - mówi Krzysztof Dudziński radny i pomysłodawca akcji.

  W sumie pozbyli się 7 kontenerów śmieci i zapowiadają, że to nie koniec.

  Czyn społeczny w Zagłębiu jest nadal popularny.

  W Rogoźniku mieszkańcy wspólnie posprzątali park. Akcję zainicjowała młodzież, chętnie podchwycili ją również strażacy oraz sołtys Sączowa Irena Garczarczyk.

  W Dąbrowie Górniczej posadzono drzewka.

  W sadzeniu uczestniczył prof. Adam Gierek. Mieszkańcy Zdowa (pow. zawierciański) sami wykarczowali pobocze prowadzące do wsi. W Sosnowcu mieszkańcy wysprzątali park, natomiast w Jaworznie dzielnicę przed wycieczką rowerową z prezydentem. KK

  Czy pracodawca może polecić pracownikowi zbieranie śmieci?
  Z Michałem Podsiedlikiem z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach rozmawia K. Kapusta


  Czy pracodawca może zlecić urzędnikowi sprzątanie w ramach godzin pracy?
  Nie istnieje w obowiązujących przepisach prawa pracy konieczność wydawania pracownikowi zakresu obowiązków, w związku z tym, może zlecić mu wykonanie np. prac porządkowych w ramach godzin pracy. Nawet jeśli ma określone obowiązki. W każdej umowie znajduje się taki punkt jak "inne" w ramach którego pracodawca może zlecić wykonanie takich prac.

  Czy w związku z tym pracownik musi przejść specjalne przeszkolenie BHP?
  Powinien, nawet jeżeli jest to tak nieskomplikowana czynność jak sprzątanie, jednak po takim szkoleniu nie może odmówić wykonania polecenia służbowego. Odmowa jest możliwa gdy polecenie jest np. niezgodne z prawem.

  Co sądzicie o pomyśle burmistrz Czeladzi, by urzędnicy odpracowywali godziny, robiąc porządki? Komentujcie ...

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Maćkowski

   czeladzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 56

   To nie nasz zakres obowiązków, nie od tego jesteśmy - mówili. Sytuację komentuje też były pracownik magistratu Wojciech Maćkowski. - Czy urzędnicy są odpowiednimi osobami do tego typu prac?...rozwiń całość

   To nie nasz zakres obowiązków, nie od tego jesteśmy - mówili. Sytuację komentuje też były pracownik magistratu Wojciech Maćkowski. - Czy urzędnicy są odpowiednimi osobami do tego typu prac? Zwłaszcza ze nie robią tego z własnej woli i czy mają przeszkolenie BHP? - mówi.

   Panie Maćkowski Kodeks pracy mówi że w godzinach pracy pracownik ma być do dyspozycji pracodawcy. Podobnie jak musi udział w obowiązkowych ćwiczeniach wszelkiego typu. Czy ma pan przeszkolenie kiedy trzepie pan dywan. jest pan ostatnią osobą mogącą kogokolwiek krytykować. Poza tym nie jest pan pracownikiem Urządu Miasta. zainteresownych zapraszam na forum czeladzi tam będziecie mogli poczytać o dawnej władzy. O ww. także zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe co zrobiliby gdyby rządził Mrozowski

   czeladzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 60

   wilizaliby mu drogę do czysta. jak sie nie podoba droga wolna. koniec układów w UM ! jeżeli były to ćwiczenia p. pożarowe. jest to obowiązek uczestnictwa w cwiczeniach a nie przywlilej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   porządki

   ereta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 42

   Po wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem takie rozruszanie się byłoby korzystne dla zdrowia. Dziwię się, że urzędnicy: ludzie dorośli i bądź co bądź wykształceni nie rozumieją tego. A może, co...rozwiń całość

   Po wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem takie rozruszanie się byłoby korzystne dla zdrowia. Dziwię się, że urzędnicy: ludzie dorośli i bądź co bądź wykształceni nie rozumieją tego. A może, co gorsza, wstydzą się takiej pracy?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama