Ważne
  Pióra, korale i torebki. Oto kłopotliwe pamiątki z wakacji

  Pióra, korale i torebki. Oto kłopotliwe pamiątki z wakacji

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie zabierać żadnych kiełbasek, ani innych produktów spożywczych! Nawet śliwki w czekoladzie mogą sprawić problem na lotnisku i kosztować 1000 dolarów kary - radzi wybierającym się na Antypody turystom Marek Tomalik, pochodzący z Bielska-Białej podróżnik i dziennikarz "National Geographic".
  Pióra, korale i torebki. Oto kłopotliwe pamiątki z wakacji

  ©służba celna

  Podobne obostrzenia można też spotkać w innych egzotycznych krajach, stąd w przeddzień sezonu urlopowego lepiej zapoznać się przepisami celnymi państwa, do którego się wybieramy.

  W kłopoty możemy również wpaść, przywożąc do Polski nielegalne pamiątki z wakacyjnych wojaży. Są wśród nich buty z wężowej skóry, figurki z kości słoniowej, chińskie medykamenty, kawałki koralowców, sterydy, leki na odchudzanie, a nawet pigułki viagry. Mimo to, jak przyznaje Aldona Węgrzynowicz, rzeczniczka śląskiej Izby Celnej, co roku sporo turystów próbuje obchodzić te zakazy.

  - Hitem ostatnich 2 lat są leki na potencję z Egiptu. Turyści mogą je tam bardzo tanio kupić, a potem w Polsce sprzedają na aukcjach internetowych - mówi Aldona Węgrzynowicz i przypomina, że zgodnie z przepisami, do Polski można przywieźć jedynie 5 najmniejszych opakowań danego specyfiku (w przypadku viagry będzie to zatem raptem 5 tabletek). Przekroczenie tego limitu skończy się odebraniem towaru i grzywną.

  O podobnych ograniczeniach powinni pamiętać też ci, którzy zechcą sobie przywieźć z Turcji lub Tunezji tytoń aromatyzowany (kolejny hit ostatnich lat).

  Znacznie większe kłopoty spotkają tych, którzy wbrew zakazom spróbują przewieźć do kraju zagrożone wyginięciem rośliny lub zwierzęta (dotyczy to również ich spreparowanych okazów), ich pióra, jaja, a także wykonane z nich ozdoby, czy przedmioty codziennego użytku. Zostanie to potraktowane nie jako wykroczenie, ale jak przestępstwo i może zaprowadzić Cię nawet na pięć lat za kratki. Na objętej Konwencją Waszyngtońską liście zakazów handlu zwierzętami są nie tylko żółwie, dzikie koty, słonie czy nosorożce, ale też wiele gatunków motyli, storczyków i koralowców. Jak podkreśla Aldona Węgrzynowicz, turystów nie tłumaczy nieznajomość przepisów. Dokładny spis zagrożonych gatunków można znaleźć na stronie internetowej resortu środowiska (www.mos.gov.pl/ cities-ma). Ponadto w hali odlotów lotniska w Pyrzowicach jest ekspozycja skonfiskowanych przez celników okazów oraz informacje na temat Konwencji Waszyngtońskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GkAhrKdTGdloPtp

   eoFmpVDnxzn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 39

   Way to go on this essay, hleepd a ton.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama