U stóp góry Żar lotnicy i żeglarze wyszkolą młodych

  U stóp góry Żar lotnicy i żeglarze wyszkolą młodych

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kapitan Piotr Kamiński uważa, że centrum to duża szansa

  Kapitan Piotr Kamiński uważa, że centrum to duża szansa ©fot. Łukasz Klimaniec

  Europejskie Centrum Edukacji i Integracji Młodzieży nad Jeziorem Międzybrodzkim w gminie Czernichów ma przyciągnąć młodych ludzi do flot powietrznej i morskiej. To pomysł stowarzyszenia "Skrzydła i Żagle" z Bielska-Białej, które skupia ludzi związanych z żeglugą i lotnictwem.
  Kapitan Piotr Kamiński uważa, że centrum to duża szansa

  Kapitan Piotr Kamiński uważa, że centrum to duża szansa ©fot. Łukasz Klimaniec

  - Chcemy dotrzeć do młodzieży zainteresowanej lataniem i żeglowaniem, zatrudnieniem w przemysłach lotniczym i okrętowym, pracą na morzu. Przypomnieć, że w tych dziedzinach mieliśmy bogate tradycje - zaznacza kapitan żeglugi wielkiej Piotr Kamiński z Bielska-Białej, prezes stowarzyszenia.

  Centrum będzie współpracowało z wyższymi uczelniami, firmami lotniczymi i okrętowymi, z różnymi armatorami. Kompleks obejmować będzie między innymi halę kongresowo-festiwalową na 1200 osób, tawernę nad jeziorem i dwa hotele z zapleczem rekreacyjnym dla żeglarzy i pilotów.

  - Pomysł jest znakomity, a inwestycja bardzo poważna- mówi Adam Kos, wójt gminy Czernichów, gdzie wczoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia. - Do załatwienia pozostaje jeszcze wiele spraw formalnych. Jedną z nich jest zgoda na dostęp do jeziora - dodaje Kos.

  Jedno drugie uzupełni
  Rozmowa z Bogdanem Drendą, szefem Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar


  Da się pogodzić skrzydła i żagle?
  Naturalnie! Na Żarze są szybowce, a jeszcze mamy dwa jeziora, na których można żeglować. Jezioro Międzybrodzkie jest mało zagospodarowane. Poza kilkoma prywatnymi łódkami i młodzieżą Sokoła, mało kto żegluje.

  Centrum to dobry pomysł?
  To szansa zainteresowania młodzieży szybownictwem. Żeglarstwo jest popularniejsze, a nic nie stoi na przeszkodzie, by jedno uzupełniało drugie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama