Taniec zamiast używek

  Taniec zamiast używek

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W mieście powstaje film muzyczny. To rzadki w Polsce gatunek. Autorami obrazu pod tytułem Spisek's są studenci z miasta i jego okolic, którzy nigdy wcześniej nie mieli kamery w ręku. Projekt wspiera raciborskie stowarzyszenie "Pomocna Dłoń", które pomaga młodym twórcom zdobyć pieniądze na realizację filmu.
  - Projekt wpisuje się w prowadzoną przez nas profilaktykę antyuzależnieniową. Pokazuje, że można świetnie się bawić bez używek. I naprawdę coś w życiu osiągnąć - mówi Ilona Somerla ze stowarzyszenia, które stara się "wyciągać" dzieci i młodzież z trudnych środowisk. - Zależało nam na tym, by zintegrować młodzież z dobrych i tych gorszych domów. By razem pracowali, bawili się i do czegoś w życiu doszli - dodaje.

  Jak na ten gatunek filmowy przystało, w dzieło zaangażowanych jest prawie 50 aktorów, którzy na scenie tańczą i śpiewają. Tak jak w podobnych produkcjach powstających w Stanach Zjednoczonych i indyjskim Bollywood, fabuła opowiada o miłości. W filmie nie ma zbyt wielu wątków, które mówiłyby o fatalnym wpływie używek.

  - Chcieliśmy uniknąć przesadnego dydaktyzmu. Profilaktyka nie polega na tym, by tylko prawić morały - tłumaczy Somerla.

  Scenarzysta i reżyser, Marcin Pieniuta, student Politechniki Wrocławskiej przyznaje, że w jego ekipie znajduje się wiele osób, które dotąd wybierały całkiem inne rozrywki.

  - Gdyby nie film, część z nas pewnie siedziałaby teraz przed blokiem i piła piwo. Ale film jest ważny również dla tych, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani przy produkcji, a potem zobaczą nasze dzieło. Ktoś ujrzy na ekranie swojego kumpla i może stwierdzi, że jednak można inaczej - mówi Pieniuta. - Jak się okazuje wcale nie trzeba być bardzo bogatym i mieszkać w Warszawie, żeby nakręcić film - dodaje.

  Praca nad obrazem trwa już dwa lata. Nim padł pierwszy klaps, młodzież przez rok ćwiczyła skomplikowane układy taneczne.

  - Niczego nie kopiujemy. Wszystko zostało stworzone od samych podstaw. Nawet muzyka - mówi Mateusz Ulański, menedżer projektu.

  Większość scen nakręcono w Międzybrodziu Bialskim, gdzie młodzi filmowcy z Raciborza spędzili prawie całe wakacje.

  - Bardzo przeszkadzali nam gapie, którzy ciągle wchodzili w kadr. Każdy chciał pomachać do kamery - śmieje się reżyser. - Miałem też mały wypadek. Podczas kręcenia jednej ze scen spadłem z wysokiej skarpy i skręciłem nogę. W filmie muzycznym ta część ciała jest przecież dość istotna - zauważa Pieniuta.

  Budżet filmu liczy nieco ponad 30 tysięcy złotych. Stowarzyszeniu udało się przekonać do projektu m.in. raciborski urząd miasta, starostwo powiatowe i Urząd Wojewódzki w Katowicach.
  Realizacja filmu "Spisek's" (wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, nie ma tu scen erotycznych) znajduje się już na finiszu. Pasjonaci pracują teraz w studio, gdzie z 26 godzin materiału powstanie półtoragodzinny obraz.

  Już w listopadzie film ma zostać pokazany w raciborskim kinie Bałtyk. Później trafi do multiplexu w Opolu, a w dalszej kolejności prawdopodobnie na duże ekrany we Wrocławiu i Warszawie.

  Scenariusz o miłości  Bohaterowie filmu to Filip, Rolada i Jurek, którzy wyjeżdżają na upragnione wakacje nad jezioro.
  Na miejscu poznają Dominika oraz jego uroczą siostrę Hanię, która nie kiwnąwszy nawet palcem rozkochuje w sobie konesera kobiecych wdzięków - Filipa. Na szczęście z wzajemnością.

  Tymczasem grupa ich szkolnych wrogów knuje spisek, w wyniku którego Dominik staje się największym wrogiem Filipa, w związku z czym ani myśli oddawać mu swojej siostry. Filip jest zrozpaczony. Pierwsza miłość i od razu nieszczęśliwa. Ale od czego ma się przyjaciół? Cała grupa rozpracowuje spisek.

  Aktorzy opowiadają historię tańcząc i śpiewając w przepięknych, górskich plenerach Międzybrodzia Bialskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama