Ważne
  Paulini wystawili jasnogórskie skarby

  Paulini wystawili jasnogórskie skarby

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ojcowie paulini wyciągnęli historyczne dokumenty z jasnogórskiego archiwum i cenne eksponaty z klasztornego skarbca na wystawę przygotowaną z okazji 700-lecia istnienia zakonu. Można ją oglądać w Arsenale na Jasnej Górze.
  - To było wielkie zadanie. 700 lat to jest duża historia - podkreśla kurator wystawy, o. dr Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki na Jasnej Górze. - Kolebką paulinów były Węgry, a zakon jest międzynarodowy, działa na kilku kontynentach. Ale na tej wystawie temat jest zawężony. Dotyczy mecenatu kulturalnego i artystycznego paulinów polskich. Jej zadaniem jest zaprezentowanie w sposób syntetyczny, w pigułce różnych dokonań białych mnichów na polu szeroko pojętej kultury.

  Ekspozycję podzielono na różne działy. Mówi o początkach zakonu, zatwierdzeniu jego reguły przez papieża, działalności paulinów na Węgrzech. Cennymi eksponatami są wyjęte przez ojców paulinów z archiwum XIV-wieczne dokumenty pergaminowe fundacji Jasnej Góry wystawione przez księcia Władysława Opolczyka oraz króla Władysława Jagiełłę.

  Wystawa pokazuje, że paulini zajmowali się nie tylko pracą duszpasterską, ale i działalnością pisarską, graficzną i drukarską. Mieli nawet własną drukarnię, która działała przez prawie dwa stulecia. Znajdowała się w pomieszczeniu, gdzie obecnie jest Muzeum 600-lecia. Dużą część ekspozycji stanowi malarstwo.
  - Jasna Góra była prężnym ośrodkiem kulturotwórczym. Działała tu szkoła malarska. Powstawały obrazy ołtarzowe, cykle z historii eremitów, portrety - mówi o. Jan Golonka.

  Na wystawie zwracają uwagę zabytkowe instrumenty muzyczne, złotnictwo paulińskie, przyozdobienia ikony Czarnej Madonny, świecznik na paschał, piękna pieta z XV wieku oraz pamiątkowy obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej z dawnej apteki klasztornej. Jednym z ciekawszych eksponatów jest XVIII-wieczna konstrukcja pod ozdobną sukienkę dla Cudownego Obrazu wykonana specjalnie na uroczystość koronacji wizerunku koronami papieskimi oraz piękna rzeźba z blachy miedzianej, pozłacanej, która przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem.
  - Wykonano ją po 1600 roku. Zwieńczała Kaplicę Cudownego Obrazu od zewnętrznej strony - mówi o. Golonka.

  Na wystawie są też obrazy współczesne z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, z okresu narodowego zrywu Solidarności i stanu wojennego.
  - Artyści protestowali wtedy, bojkotowali galerie, muzea, a tutaj na Jasnej Górze organizowaliśmy dla nich plenery - wspomina paulin. - Z tego okresu tak zwanego malarstwa czasu nadziei, powstało bardzo dużo obrazów. Na wystawie prezentujemy prace między innymi Jerzego Dudy Gracza, Macieja Bieniasza, Aleksandry Krupskiej - dodaje ojciec Jan Golonka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama