Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W weekend Sosnowcem oraz Katowicami zawładną auta!

Magdalena Nowacka
Dwuletni Antoś Smorąg z Dąbrowy Górniczej na razie samochodu jeszcze nie prowadzi, ale chętnie przymierzał wczoraj kask zawodowego rajdowca. Zachwycał się też, razem z setkami osób, mustangami, kabrioletami i wyścigówkami podczas targów motoryzacyjnych Auto Moto Show w sosnowieckiej Expo Silesia.

W pierwszym dniu targów, które potrwają do niedzieli, można było zobaczyć około 150 różnego rodzaju pojazdów.

- Podczas kolejnych dni będzie ich jeszcze więcej, bo przyjedzie około 200 wozów tuningowanych - mówi Jarosław Bukowiecki, organizator. - Ich wartość w sumie sięga kilkudziesięciu milionów. Wielu pokazywanych samochodów nie ma w salonach, bo też nie są na każdą kieszeń - dodaje.

ZOBACZ NAJWSPANIALSZE SAMOCHODY AUTO MOTO SHOW

Na tych targach po raz pierwszy zostaną zaprezentowane: Fiat Freemont, Citroen DS4 oraz Toyota Verso S. Można także porozmawiać z pasjonatami samochodów retro czy zwiedzić miasteczko trabantów. - Przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje, zawody tuningowe Riders Wojna Północ-Południe, czy mobilny tor offroadowy - dodaje.

Miłośnicy motoryzacji mają do wyboru także drugą samochodową imprezę. W trakcie weekendu potrwają targi motoryzacyjne w katowickim Spodku. Zobaczymy Ferrari, Lamborghini, Bentley i wiele kultowych marek. Producenci pochwalą się też nowościami na rynku motoryzacyjnym. W targach weźmie udział ponad 100 wystawców z Polski i Europy.

Można zwiedzić i zrobić sobie zdjęcie w papamobile

Dzisiaj na targach sosnowieckich można oglądać replikę papamobile, którym w 1979 r., podczas pierwszej wizyty w Polsce, jeździł Jan Paweł II.

To pojazd unikatowy, który powstał na podwoziu wojskowego Stara 660M2 w fabryce w Starachowicach na zlecenie PIMot-u. Sama gondola papamobile, ze względów bezpieczeństwa, ważyła ponad 3 tony. Był to pierwszy tego typu samochód, jaki zbudowano poza granicami Watykanu. Oryginalny papamobile zaprojektowano w dwa dni, a zbudowano w 6 tygodni. Po wizycie papieża samochód... spalono, zostały tylko części. Fragment przodu wykorzystano jako piaskarkę w PGR. Kilka lat temu firma Auto Adamczak z Kielc z Politechniką Świętokrzyską podjęła się rekonstrukcji wozu. Wykorzystano kilka części z prawdziwego papamobile (ramę, skrzynię biegów, zderzak i kilka podzespołów). Herb papieski na baldachmie haftowały zakonnice. Wóz waży 6 ton. Na tronie papieskim leży poświęcony przez Jana Pawła II różaniec. MANO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!