Ślązak idzie na mszę, Zagłębiak do marketu

  Ślązak idzie na mszę, Zagłębiak do marketu

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ślązak idzie na mszę, Zagłębiak do marketu

  ©Lucyna Nenow

  Największe różnice w Polsce pod względem uczestnictwa katolików w niedzielnych mszach występują w województwie śląskim.
  Ślązak idzie na mszę, Zagłębiak do marketu

  ©Lucyna Nenow

  Z opublikowanych właśnie badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (opartych na liczeniu wiernych z 24 października 2010 r.) wynika, że najlepiej jest w diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie do kościoła chodzi 51 proc. katolików. To po tarnowskiej (71 proc.), rzeszowskiej (67), przemyskiej (62) i krakowskiej (52) najlepszy wynik w kraju.

  Diecezje gliwicka i katowicka to średniacy (42 i 41 proc.). Najgorzej jest w diecezjach częstochowskiej (39 proc.) i sosnowieckiej (ledwie 28 proc.).

  - W diecezji sosnowieckiej, choć przykro mi to mówić, sporą grupę stanowią wierni, których ja nazywam katolikami pogodowymi - mówi ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik sosnowieckiej kurii. - Deszcz albo upał potrafią skutecznie zatrzymać ich w niedzielę w domu. Wynika to głównie z przewagi w naszej diecezji ludności napływowej, wyrwanej z tradycji rodzinnego domu. Coraz częściej również protezy, w postaci radiowych i telewizyjnych transmisji, traktowane są przez wiernych na równi z uczestnictwem w niedzielnej mszy.

  Księża na różne sposoby próbują ściągnąć wiernych do kościoła. Organizują rekolekcje dla zabieganych, dla singli, dla samotnych matek i ojców, dla rozwiedzionych. W niektórych parafiach, np. w Dąbrowie Górniczej, ostatnia msza rozpoczyna się o godz. 20.30, a frekwencja i tak nie jest zadowalająca.

  Zmiany społeczne, migracja ludności, wzrost dobrobytu, nietrwałość rodzin - to zdaniem naukowców z Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego główne przyczyny ubywania wiernych z kościołów. Co gorsza, z najnowszych badań wynika, że taki trend jest stały co najmniej od trzydziestu lat, czyli od czasu, kiedy zaczęto gromadzić dane na ten temat. Najlepiej to widać na przykładzie diecezji sosnowieckiej.

  ZOBACZ WIELKĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIELGRZYMKI MĘŻCZYZN DO PIEKAR
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pan ksiądz Kwiecień

   Isis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   nie powinien się wypowiadać Dno !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klerusy zas pokazaly

   Na Slasku Cieszynskim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   gdzie ludnosc w 98% byla ewangielicka,kosciol katolicki wystawil bez zezwolenia na budowe 24 metrowego chrystusa zeby wszczasc kolejna bitwe.Polski katolizm to dno ostateczne.Amen !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba już najwyższy czas?

   Jak w XIX wieku. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22


   By znaczne połacie Polski ogłosić terenami misyjnymi, gdzie misjonarze prowadziliby nawracanie wtórnych pogan i nauczanie Dobrej Nowiny?! Powrócić by można do XIX wiecznej praktyki sprawowania...rozwiń całość


   By znaczne połacie Polski ogłosić terenami misyjnymi, gdzie misjonarze prowadziliby nawracanie wtórnych pogan i nauczanie Dobrej Nowiny?! Powrócić by można do XIX wiecznej praktyki sprawowania mszy misyjnych, gdy to posługa podążała ku i za wiernymi, którzy zbyt daleko mieli do kościoła albo sami go nie chcieli nawiedzić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To co ?

   nawet Dz.Z. stosuje katolicka cenzure ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   Dlaczego moj kom. zostal skasowany ?...rozwiń całość

   Dlaczego moj kom. zostal skasowany ? ......................................................................................................................................................................................................................................... (...) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klękam przed księdzem

   +Dewota+ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   Skąd jestem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zmuszać do wiary.

   Józef Brzozowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   Każdy powinien postępować jak chce, o ile nie szkodzi innym.
   Ja do kościoła nie chodzę, i jest mi obojętne czy inni chodzą, ale jak kler za pomocą usłużnych sobie ludzi wprowadza zakazy handlu w...rozwiń całość

   Każdy powinien postępować jak chce, o ile nie szkodzi innym.
   Ja do kościoła nie chodzę, i jest mi obojętne czy inni chodzą, ale jak kler za pomocą usłużnych sobie ludzi wprowadza zakazy handlu w niedzielę to mnie złości. Jak mają święto niech świętują ja im nie przeszkadzam. Może kościelni ideolodzy wymuszą na bardzo usłużnym wobec nich rządzie całkowity zakaz pracy w te ich święta. Dlaczego to pracownica z kasy supermarketu ma mieć wolne a jej mąż pracujący na kolei nie? A lekarze i położne na porodówce nie mogą mieć dnia wolnego w święto kościelne?, niech ci ideolodzy z kleru zakażą rodzić w dni świąt kościelnych. GŁUPOTA. Każdy powinien zgodnie z własnym sumieniem świętować w te dni które uważa. Powinno być dodatkowe dziesięć dni urlopu świątecznego do wybrania według woli pracownika, czy chce wolne w Boże Ciało, czy może w inny dzień.
   Jaka to sprawiedliwość, w katolickie święta są urzędowo wolne dni dla wszystkich a dni świąt innych religii to pracownik nieraz nie może wziąć dnia swojego urlopu, to jedno, a drugi niesprawiedliwy fakt to ci co mają etat, to im obojętne czy w miesiącu będzie dziesięć dni świąt, oni mają zarobek niezależny od ilości przepracowanych dni w miesiącu, a pracownicy dniówkowi, wysokość ich zarobku zależna jest od ilości dni przepracowanych.

   Jestem za zlikwidowaniem dni wolnych w święta katolickie, a w to miejsce ustawowe przyznanie wszystkim pracownikom tylu dni urlopu, ile zostało by zlikwidowane dni świątecznych religijnych.
   Józef Brzozowski Żory.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do sklepu?????

   MIKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 30

   idę kiedy chcę ;;;;do sklepu,,, a nie kiedy kśiąc chce!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niiech sie chodzom kaj chcom

   ok. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 28

   Zaglebioki ty chcum autonomiji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z drugiej strony, mozna wierzyc

   ... i nie chodzic do kosciola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 5

   ... nie jeden zaoszczedzi sobie wysluchiwania "co niedziele" tych samych opowiesci dziwnej tresci, przez ksiezy ktorzy sam sa raczej nie wierzacy. Oni poprostu maja dobrze platna prace, no i soje...rozwiń całość

   ... nie jeden zaoszczedzi sobie wysluchiwania "co niedziele" tych samych opowiesci dziwnej tresci, przez ksiezy ktorzy sam sa raczej nie wierzacy. Oni poprostu maja dobrze platna prace, no i soje srodowisko "ludzi o podobnych - szczegolnie osobliwych zainteresowaniach". Co to za zainteresowania, to nie wspomne (...).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Zaglebie OK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 20

   Cytat:
   Tym razem, co rzadkie, warto brać przykład z Zagłębiaków.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama