Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipowej stawiają na... śliwkę. Będą burgery ze śliwki, pomnik śliwki, powidła

Jakub Marcjasz
Święto Śliwki, czyli jedna z imprez promujących
Święto Śliwki, czyli jedna z imprez promujących stowarzyszenie ziemi lipowskiej
Burgery ze śliwki, pomnik śliwki, powidła - gmina Lipowa tworzy oryginalną markę

Gmina Bestwina ma karpia królewskiego, Koniaków koronkę, a gmina Lipowa na Żywiec-czyźnie chce się promować wykorzystując do tego... śliwkę. To wspólny pomysł Urzędu Gminy i Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej. Od teraz wszystkie produkty, foldery i materiały promujące gminę mają mieć wspólne logo z przewodnim hasłem.

- Śliwkowa Lipowa to taki nasz lejtmotyw - mówi Jan Góra, wójt gminy Lipowa.

Nie przez przypadek postanowiono wykorzystać właśnie śliwkę. Jedna z jej odmian - śliwka żniwka, czyli żółta śliwka - była na terenie gminy Lipowa popularna, szczególnie w wyżej położonych miejscowościach (Słotwina, Ostre, Twardorzeczka). O wielkiej liczbie sadów śliwkowych świadczył fakt istnienia na terenie gminy dużych skupów owoców, a popularność śliwki, przypadająca na lata 50. i 60. XX w., potwierdzają opowieści mieszkańców, którzy z jednego sadu w ciągu roku sprzedawali do 5 ton śliwek! Zyski ze sprzedaży owoców pozwalały na zakup książek i przyborów do szkoły, naukę na studiach czy nawet wybudowanie domów.

- Dzisiejsze zasoby Lipowej w znacznej mierze oparte są na śliwce - zauważa wójt Jan Góra, który po objęciu stanowiska postanowił wesprzeć działania Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej, które już od kilku lat działa na rzecz popularyzacji śliwki.

Dzięki środkom z Fundacji Wspomagania Wsi stowarzyszenie odtworzyło 30 sadów na terenie Lipowej, Słotwiny i Ostrego. W późniejszych latach, w ramach kolejnych projektów, pozyskało środki na założenie hodowli podkładek (obecnie ponad 500), które są stopniowo szczepione, nie tylko śliwką żniwką, ale również tradycyjnymi odmianami drzew owocowych - jabłoni, grusz, czereśni, a potem dostarczane do mieszkańców. Stowarzyszenie promuje nie tylko tradycyjne sady, ale też przetwory i potrawy ze śliwek, jak również rękodzieło o śliwkowej tematyce. Dzięki wsparciu samorządu o śliwkach z Lipowej jest coraz głośniej (media donosiły o akcji z okazji tłustego czwartku, kiedy przychodzący do urzędu po podaniu hasła "Najlepsza śliwka jest w Lipowej" otrzymywali… pączki ze śliwką).
- Coraz więcej osób do nas pisze i dzwoni z prośbą, by im te śliwki dostarczyć. Nie są to tylko osoby z naszego regionu, ale i innych krańców Polski - mówi Liliana Wójtowicz, prezes Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej.

Stworzenie marki "Śliwkowa Lipowa" to kolejny pomysł na promocję gminy, ale nie ostatni. Stowarzyszenie m.in. stara się o zarejestrowanie jako produktów regionalnych w ministerstwie rolnictwa kompotu śliwkowego, powideł śliwkowych oraz samej śliwki żniwki.

O tym, że Lipowa śliwką stoi, będzie można przekonać się podczas Święta Śliwki oraz Dni Lipowej, które w dniach 7-9 sierpnia odbędą się pod wspólnym hasłem "Śliwkowa Lipowa". Turyści, którzy odwiedzą w tych dniach gminę Lipowa, będę mogli zobaczyć niezwykły pomnik śliwki, jaki stanie na głównym placu miejscowości. Będzie też okazja skosztowania unikatowych śliwkowych burgerów i śliwkowych powideł, smażonych na miejscu w wielkim kotle.

Zaprezentowany zostanie też film stworzony przez gimnazjalistów, którego bohaterowie opowiadają o czasach "śliwkowej potęgi" gminy.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!