Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka woj. śląskie? Sukces będzie, gdy się dogadamy [DEBATA DZ]

Sławomir Cichy
Uczestnicy debaty (od lewej): marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, Bogdan Fiszer - prezes Conbelts SA, prof. Jacek Szołtysek - Uniwersytet Ekonomiczny, Małgorzata Staś - Urząd Marszałkowski, prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień - konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, wicewojewoda śląski Gabriela Lenartowicz, prof. Marek Gzik - Politechnika Śląska, Paweł Podsiadło - Euro-Centrum
Uczestnicy debaty (od lewej): marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, Bogdan Fiszer - prezes Conbelts SA, prof. Jacek Szołtysek - Uniwersytet Ekonomiczny, Małgorzata Staś - Urząd Marszałkowski, prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień - konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, wicewojewoda śląski Gabriela Lenartowicz, prof. Marek Gzik - Politechnika Śląska, Paweł Podsiadło - Euro-Centrum
Debata Dziennika Zachodniego o przyszłości Śląska i woj. sląskiego. Podczas debaty w DZ mówiono o współdziałaniu: miast, uczelni, biznesu. Czy to może się udać?

Przyzwyczailiśmy się do tez stawianych przez najrozmaitsze instytucje o tym, że województwo śląskie ma znakomite zaplecze, czego dowodem jest mnogość szkół wyższych i placówek naukowo-badawczych. To z kolei powinno gwarantować inwestycje oparte na nowoczesnych technologiach. W końcu łatwiej budować biznes przyszłości w otoczeniu gotowych do pomocy naukowców.

Atutami są także: dobre połączenia komunikacyjne, bliskość innych dużych centrów jak Kraków i Wrocław, wykwalifikowana siła robocza, tereny inwestycyjne w rodzaju Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozbudowywana - przynajmniej w Katowicach czy Gliwicach - infrastruktura kulturalna i rekreacyjna.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kogo interesuje przyszłość Śląska? Posłów PiS brak [DEBATA DZ]

Gdzie szukać pomysłu na przyszłość regionu?
Czwartkowa debata w "Dzienniku Zachodnim" pokazała jednak, że to, co w teorii jest atutem, wydaje się sensowne i logiczne, w praktyce napotyka na bariery nie do pokonania. Brakuje m.in. strukturalnych rozwiązań, które zagwarantowałyby ścisłą współpracę nauki z biznesem. Potrzebna więc była medialna debata świata nauki i biznesu, która próbowała dać odpowiedź na pytanie, co trzeba zrobić, żeby pojedyncze przykłady zamieniły się w stały trend rynkowy i objęły nie tylko parki technologiczne, ale także obszary poprzemysłowe.

Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, uważa, że Śląskie potrzebuje nowego symbolu postępu, czegoś, co stałoby się kołem zamachowym rozwoju regionu.

- Potrzebujemy znaleźć nową wartość, nową maszynę parową, wokół której będziemy budować przyszłość regionu. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że województwo śląskie jest zróżnicowane. To Zagłębie, Częstochowa, enklawy Małopolski, region bielski. Ale debata jest m.in. po to, by pokazać, że jesteśmy jednym mechanizmem gospodarczym, jednym regionem. Powinniśmy zacząć działać wspólnie, bez uprzedzeń i animozji - powiedział marszałek woj. śląskiego.

Wicewojewoda Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę, że kluczem do sukcesu Śląska w XIX i XX wieku była nie maszyna parowa, którą zastosowano w ramach programu innowacji, ale otwarte głowy ludzi żyjących tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:
Debata w DZ: Jaki będzie Śląsk za kilkanaście lat? [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Przypominając słowa Stanisława Lema powiem, że w przyszłości tylko jedna rzecz jest pewna, że będzie zupełnie inaczej niż nam się wydaje - powiedziała.

Innowacyjne technologie czy region węgla i stali?
W co więc inwestować? Co jest szansą dla regionu? W jakim kierunku powinna zmierzać śląska gospodarka, aby utrzymać swój potencjał krajowy (drugi po mazowieckim region w kraju z najmniejszym bezrobociem i największymi możliwościami szybkiego dostosowania się do trendów światowych), a także prorozwojowy. Czy zatem powoli powinniśmy zapominać o woj. śląskim jako regionie węgla i stali, jak chce w programie "Śląsk 2.0" Platforma Obywatelska, czy przeciwnie - "To tu nadal ma bić przemysłowe serce Polski" - jak deklaruje PiS?

Okazuje się, że dziś obie koncepcje mogą być właściwym wyborem. Jeszcze niedawno przemysł wydobywczy czy produkcja stali uważane były za gałęzie schyłkowe, dziś mogą być, a nawet muszą, proekologiczne i innowacyjne. Śląsk może zatem postawić na rozwój nowoczesnych technologii, związanych właśnie z przemysłem wydobywczym i produkcyjnym.
Diagnoza. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Postęp w innowacjach będzie możliwy dopiero wówczas, gdy będzie akceptacja społeczna do zmian. Gdy młodzi ludzie dostrzegą swoją szansę na miejscu i nie będą myśleć o emigracji. Z całym szacunkiem, ale górnictwo nie jest naszą przyszłością. Prawda o dzisiejszej sytuacji jest taka, że wciąż jesteśmy konsumentem innowacji, a nie ich producentem. To poziom Bułgarii i Rumunii - mówił podczas debaty Paweł Podsiadło, wiceprezes Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Jako przykład podał telemedycynę.
- Świetna inicjatywa i projekty. To mogłaby być nasza specjalność, tyle tylko, że nie można jej skonsumować, bo brak płatnika za takie usługi. NFZ nie jest zainteresowany - dodał.

Profesor Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, zwrócił uwagę, że duże firmy z regionu dopiero od niedawna chcą się angażować we współpracę z uczelniami. Wcześniej nie widziały powodu, mając doskonałe zaplecze naukowo-badawcze na Zachodzie.

- Powiedzmy sobie wyraźnie, większość z nich to tak naprawdę montownie. Ich dzisiejsze zaangażowanie wynika z faktu, że widzą napływ dużych pieniędzy do sektora naukowo-badawczego i też chcą z tego tortu skubnąć trochę, licząc na własny rozwój za te pieniądze. Czy to znaczy, że mamy z tego powodu rezygnować z tej współpracy? Na pewno nie. Chodzi jednak o to, byśmy w tej współpracy byli regionalnymi patriotami - mówił.

Z drugiej strony zwrócił uwagę, że awans zawodowy na uczelniach związany jest z badaniami, które nie mają nic wspólnego z wdrożeniami w przemyśle. Jego zdaniem, warto inwestować w przedsiębiorczość akademicką.

- Współpraca między ośrodkami naukowymi a tym biznesem jest najlepsza. I sporo innowacji jest już na innym poziomie. Najlepszym przykładem jest choćby firma Future Processing z Gliwic, która zatrudnia kilkaset osób, a niemal cała produkcja trafia na Zachód - zakończył.

Potrzebne są zmiany prawne i organizacyjne
Śląska medycyna, by móc się rozwijać, musi mieć na to szansę. Tymczasem dziś liczba procedur i papierkowej roboty, jaką muszą wykonać lekarze i personel medyczny, skutecznie zabija innowacyjność. - Pracujemy w takim systemie, że brakuje czasu na leczenie ludzi, bo praktycznie cały czas zajmuje nam pisanie sprawozdań, protokołów, zaleceń - nie kryła rozżalenia prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, hematolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii. Jednocześnie zwróciła uwagę, że mimo tych problemów, katowicka klinika hematologii jest trzecią w Europie w liczbie przeszczepów.

Z kolei Bogdan Fiszer, prezes firmy Conbelts z Bytomia, zwrócił uwagę na problemy przedsiębiorców. - Aby stworzyć kanał dystrybucji śląskich taśm dla przemysłu w Australii, wydam co najmniej 2 mln dolarów. Wsparcia brak, a to nasza produkcja, przy której zatrudniamy mieszkańców regionu.

Debatę podsumował prof. Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego.

- Być może kluczowe dla nas i dla naszych innowacyjności będzie miasto. Główną rzeczą, jaką ma dostarczyć człowiekowi, jest godne życie. To m.in. dostępność usług. Kryterium, czy je spełnia, jest liczba mieszkańców. Jeśli ich ubywa, to widać czegoś mu brakuje. By mieć w miastach kreatywnych, ciekawych ludzi, trzeba ich jakoś zachęcić. Jeśli narzekamy na odpływ ludzi z regionu, to znaczy, że ich nie zaciekawiliśmy. Mamy wspólną przestrzeń publiczną, prawie wspólną infrastrukturę, ale władze miast, które się nie lubią. I to trzeba zmienić - zakończył.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera