Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Mikołowa żądają przebudowy skrzyżowania śmierci [MAPA]

Monika Krężel
To zdjęcie zrobiliśmy z wiaduktu przebiegającego nad drogą krajową nr 44 w Mikołowie. W oddali widać samochody, które chcą skręcić w lewo z drogi wojewódzkiej nr 928 na DK 44. Tutaj powinna być zamontowana sygnalizacja świetlna.
To zdjęcie zrobiliśmy z wiaduktu przebiegającego nad drogą krajową nr 44 w Mikołowie. W oddali widać samochody, które chcą skręcić w lewo z drogi wojewódzkiej nr 928 na DK 44. Tutaj powinna być zamontowana sygnalizacja świetlna. Arkadiusz Ławrywianiec
Trzeba mieć stalowe nerwy, sokoli wzrok i dużo szczęścia, żeby bezpiecznie skręcić samochodem z drogi wojewódzkiej nr 928 w Mikołowie w ruchliwą DK 44. - To skrzyżowanie śmierci - twierdzą nasi Czytelnicy. - Tyle istnień pochłonęło to miejsce. Czy to nie wystarczy, żeby wreszcie coś z tym zrobić!

Kierowcy mają dość tego feralnego skrzyżowania. - Wolimy jechać przez centrum miasta, postać nawet w korkach niż ryzykować tutaj życie - mówi Antoni Kuźnik, mieszkaniec jednego z bloków przy ul. 27 Stycznia w Mikołowie. Z bloku ma kilka kroków spacerkiem do wiaduktu przebiegającego nad DK 44. - Ileż razy słyszałem pisk opon przy hamowaniu, byłem świadkiem kolizji i wypadków.
Tutaj zginął młody człowiek, właśnie urodziło mu się dziecko...

Sprawdziliśmy, jak wygląda skrzyżowanie w Mikołowie. Prowadząca z kierunku Katowic do Tychów DK 44 na wysokości Mikołowa tworzy łuk. Właśnie na łuku można skręcić w prawo w drogę wojewódzką nr 928 i dojechać nią do Pszczyny. Gdy kierowcy chcą z powrotem wjechać na DK 44 w stronę Katowic, mają ogromny problem. Chcąc skręcić w lewo, muszą pokonać niebezpieczne skrzyżowanie z pędzącymi krajówką samochodami. Do tego od strony Tychów jest góra, więc samochody nagle wyłaniają się zza niej.

- Kilka lat temu, po jednym z wypadków wprowadzono tutaj ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. Wiadomo, że wielu kierowców tego nie przestrzega - mówi Antoni Kuźnik. - Do tego kierowcy tirów skracają sobie tutaj drogę do krajowej "jedynki" i wjeżdżają na drogę 928. Gdy jadą z powrotem też chcą skręcić w lewo. Co prawda jest pas umożliwiający włączenie się do ruchu, ale to nie wystarcza - podkreśla.

Zarządcą DK nr 44 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, z kolei droga 928 prowadząca do Kobióra i Pszczyny jest drogą wojewódzką.

O fatalnym skrzyżowaniu wiedzą mikołowscy urzędnicy. - Od wielu lat ślemy pisma do zarządcy drogi, ale bezskutecznie. Dalej będziemy apelować do wojewody i marszałka o wsparcie naszych próśb jeśli chodzi o wprowadzenie tam bezpiecznego rozwiązania - mówi Adam Putkowski, zastępca burmistrza Mikołowa. - Dobrze, że "Dziennik Zachodni" zainteresował się sprawą, bo może coś się tutaj wreszcie zmieni. To nie gra komputerowa, w której możemy ryzykować - przejedziemy przez drogę albo nie.

W tym roku GDDKiA buduje ronda na dwóch niebezpiecznych skrzyżowaniach w woj. śląskim. W Kozach na skrzyżowaniu DK nr 52 z ul. Bielską i Krakowską oraz w Wodzisławiu Śl. na styku DK nr 78 z ul. Basenową.

Dużo kolizji

Mł. asp. Sebastian Fabiański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie:
W ubiegłym roku na tym skrzyżowaniu doszło do 11 kolizji drogowych. Jest to największa liczba kolizji na terenie naszego powiatu na skrzyżowaniach z DK 44.

Już w ubiegłym roku występowaliśmy do starostwa powiatowego o zamontowanie w tym miejscu monitoringu. Z kolei do zarządcy drogi wysłaliśmy pismo o zainstalowanie na skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej. Gdyby do tego doszło, na pewno w tym miejscu poprawione zostałoby bezpieczeństwo.

Zmiana najwcześniej w 2012 roku

Dorota Marzyńska, rzeczniczka prasowa katowickiego oddziału GDDKiA:
GDDKiA zleciła wykonanie analizy bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu DK 44 z DW 928 w Mikołowie. Opracowana analiza zawiera trzy warianty rozwiązań projektowych - każde z nich w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo w tym miejscu. Wykonanie przebudowy skrzyżowania możliwe będzie nie wcześniej niż w 2012 roku - po opracowaniu projektu przebudowy i uzyskaniu finansowania dla zadania. Zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w skali całej Polski jest bardzo wiele i są one realizowane sukcesywnie. Tutejszy oddział GDDKiA będzie czynić starania, aby przebudowa tego skrzyżowania została zrealizowana jak najszybciej.

Gdzie jest także niebezpiecznie?

Powiat zawierciański: DK nr 78 - niebezpieczny łuk drogi w okolicach miejscowości Pradła. Kierowcy narzekają na złą widoczność.
Częstochowa: Skrzyżowanie DK nr 1 z ulicą Połaniecką u wylotu z miasta. Kierowcy mają duże trudności, żeby włączyć się do ruchu, wjechać na "jedynkę". Od jakiegoś czasu nie można przejechać przez to skrzyżowanie, ale niektórzy rolnicy łamią przepisy, omijają barierki i jadą na wprost.
Powiat częstochowski: Janów - przez rynek krzyżują się dwie główne drogi (Żarki - Przyrów oraz DK 46). Ścisła zabudowa rynku powoduje, że trzeba jechać ostrożnie.
Mikołów: Skrzyżowanie DK nr 44 z DK 81. Choć jest tam sygnalizacja świetlna, miejsce uważane jest za kolizyjne, kierowcy często łamią przepisy.

Czy znasz niebezpieczne skrzyżowania w Twoim mieście?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!