Co z Górką Środulską w Sosnowcu latem? Będą atrakcje?

  Co z Górką Środulską w Sosnowcu latem? Będą atrakcje?

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiecka Górka Środulska po licznych perypetiach od kilku miesięcy jest w rękach miasta. Udało się nawet pod koniec ubiegłego sezonu zimowego uruchomić na niej wyciąg narciarski. Do następnej zimy jeszcze jednak daleko. Czy latem nic się tu nie będzie działo?
  Mieszkańcy chcą, aby na miejskim wzgórzu coś się działo

  Mieszkańcy chcą, aby na miejskim wzgórzu coś się działo ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Dorota Zasowska, mieszkanka Środuli, często przychodzi tu na spacery.

  - Martwi mnie, że ten teren praktycznie nie jest wykorzystany. Sama górka wygląda po pierwsze bardzo "łysawo" i smutnie. Dobrym pomysłem byłoby posadzenie tu drzew. I niekoniecznie musieliby robić to i wydawać pieniądze urzędnicy. Tego typu spontaniczne akcje są teraz bardzo modne, chętnie sama ze znajomymi wzięłabym w nich udział. Drugi problem to mała ilość ławek - mówi pani Dorota.

  Mieszkańcy zgodnie podkreślają, że ten ponaddwudziestohektarowy teren powinien być dobrze zagospodarowany. Tak, aby służył nie tylko zimą. Swoje pomysły w tym zakresie przedstawiał zarówno klub Zagłębie Sosnowiec, jak i grupa trzech prywatnych inwestorów. Niestety, ze wzajemnych negocjacji nic nie wyszło.

  - Temat dalej jest otwarty - przekonuje Grzegorz Dąbrowski, kierownik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego. - Inwestor musiałby być poważny - podkreśla. Miasto jest bowiem zniechęcone poprzednią współpracą ze Sportową Doliną, która nie spełniła oczekiwań mieszkańców.

  Tymczasem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia, że chociaż pieniędzy brakuje, to nie jest tak, że nie myślą o zagospodarowaniu tego miejsca latem.

  - Trwa koszenie trawy i walcowanie stoku przy małym wyciągu tak, abyśmy już w długi weekend czerwcowy mogli ruszyć z nauką jazdy na mountainboardzie, czyli letniej desce - mówi Arkadiusz Szrubarczyk, kierownik Działu Sportu i Organizacji MOSiR-u. Te zajęcia będą kontynuowane w sierpniu. 3 lipca i 28 sierpnia odbędzie się też tu Grand Prix w kolarstwie górskim.

  - Oczywiście, że przydałaby się tu mała gastronomia, najlepiej przenośna. Chcielibyśmy przed zimą trochę rozruszać ten teren. Tak naprawdę wiele jednak zrobić nie możemy, bo budżet jest ograniczony - tłumaczy kierownik.


  Co robić latem? Podpowiadamy!
  Postanowiliśmy sprawdzić, jak można wykorzystać potencjał Górki Środulskiej. Konsultujemy z mieszkańcami, podpowiadamy także nasze pomysły.

  Tor przeszkód
  Otoczenie górki jest idealne dla rowerzystów czy motocyklistów. Świetnie byłoby, gdyby mieli miejsce, gdzie po drodze jest duże urozmaicenie w formie podjazdów, wzniesień dla amatorów bardziej ekstremalnej jazdy.

  Kilka placów zabaw
  To idealne miejsce, żeby maluchy pobawiły się w otoczeniu zieleni, a nie blokowych murów i pędzących obok samochodów.

  Basen
  To największe marzenie mieszkańców. Najlepiej kryty, ale mógłby być też oczywiście sezonowy.

  Pole golfowe
  Coraz modniejsze w naszym regionie. Oczywiście nie na samej Górce, ale może obok?

  Obserwatorium
  To świetny punkt widokowy. Przydałyby się urządzenia do dalszych obserwacji panoramy.

  Letnie kino i knajpki
  Świetne miejsce na wypady z przyjaciółmi na pizzę czy z sympatią na lody.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama