Zamek Piastów jak nowy to mało. Potrzebny jest gród

  Zamek Piastów jak nowy to mało. Potrzebny jest gród

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Średniowieczny gród będzie atrakcją turystyczną

  Średniowieczny gród będzie atrakcją turystyczną ©arch. Jarosław Wróblewski

  Wnętrza odbudowywanego za unijne pieniądze Zamku Piastowskiego w Raciborzu na razie świecą pustkami. Prace dobiegają końca, ale by obejrzeć puste komnaty, tłumy turystów raczej nie przyjadą.
  Średniowieczny gród będzie atrakcją turystyczną

  Średniowieczny gród będzie atrakcją turystyczną ©arch. Jarosław Wróblewski

  Pomysł na to, jak przyciągnąć w okolice zamku więcej gości, mają członkowie raciborskiego Stowarzyszenia "Drengowie znad Górnej Odry".

  W sąsiedztwie zamku chcą zbudować replikę średniowiecznego grodu. Ma przypominać ten, który zbudowano w Byczynie. Rycerze z Raciborza mają już projekt drewnianej warowni.

  - Drugiego Biskupina w mieście nie wybudujemy. Nie chcemy jednak, by skończyło się jedynie na projekcie, dlatego myślimy o skromnym grodzie, na który znajdą się pieniądze - mówi Marek Mansz ze Stowarzyszenia "Drengowie znad Górnej Odry", słynącego m.in. z organizacji festiwali średniowiecznych, na które zjeżdża kilkuset rycerzy z całej Polski.

  Na łące przy ul. Brzozowej, niedaleko Zamku Piastowskiego, na początek powstałyby dwa drewniane domy, w których organizowane byłyby warsztaty rycerskie i wystawy.

  Drengowie chcą też zbudować piec do wypalania garnków, wykopać studnię i otoczyć ten gródek palisadą.

  - Chcemy się wzorować na archeologicznych wykopaliskach i przenieść do Raciborza elementy grodziska kultury łużyckiej z Lubomi. Wszystko ma być jak w średniowieczu. Nie chcemy prądu i tego, by gród stawiała firma budowlana. Zbudujemy go własnymi siłami, podczas zajęć z młodzieżą - mówi Mansz.

  Jednak bez wsparcia finansowego gród nie powstanie, więc drengowie próbują przekonać do pomysłu władze. A te są "za".

  - Skoro w Byczynie się udało, dlaczego nie miałoby się powieść w Raciborzu? Średniowieczny gród w okolicy zamku byłby wielką atrakcją turystyczną. Spróbujemy pomóc w zdobyciu unijnego dofinansowania. Nie chodzi przecież o bardzo duże pieniądze - mówi Adam Hajduk, starosta raciborski.

  Czy drewniane grody warto budować i w innych miastach? Komentuj

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama