Euro 2012: Kibice do... poprawki

  Euro 2012: Kibice do... poprawki

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Euro 2012: Kibice do... poprawki

  ©Grzegorz Dembiński

  Wybierasz się na mecze Euro 2012? Zagubionym w obcym mieście pomogą wolontariusze z Ambasad Kibica, czyli punktów informacji. Ich idea opiera się na pomocy kibica kibicowi. W Poznaniu poprowadzą Cię kibice Lecha, w Warszawie Legii, Wrocławiu Śląska, a w Gdańsku Lechii.
  Euro 2012: Kibice do... poprawki

  ©Grzegorz Dembiński

  Ale póki co, wizerunek kibica jest zły. Tymczasem nie tylko nie powinniśmy się wstydzić kibiców, ale wręcz wykorzystać ich potencjał. O tym dyskutowano wczoraj na Uniwersytecie Śląskim, podczas konferencji Sport a społeczna dyscyplina.

  - Zbliżające się Euro 2012 dla nas wszystkich będzie egzaminem. Jak pokażą nasz kraj zagraniczne telewizje? Czy to będzie święto kibiców i piłki nożnej, czy też będą rozróby? - pytał Piotr Zaczkowski, dyrektor Biura ESK Katowice 2016.

  Dodaje, że sport to jeden z elementów starań Katowic o miano Europejskiej Stolicy Kultury, a konferencja to pierwszy krok do dalszych działań, także tych na pograniczu kultury i sportu (np. wydanie w 2016 roku cyklu komiksów sportowych).

  - Są tu kibice ze Śląska, z Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Poznania. To dla nich szansa tworzenia pozytywnego wizerunku środowiska, który najlepszy nie jest - podkreślał Dariusz Łapiński ze spółki PL 2012.

  Ambasady Kibica tworzą wolontariusze obeznani z kibicowską kulturą. Będą wiedzieli, jak udzielić najbardziej odpowiedniej dla nich pomocy. Te Ambasady przygotowuje m.in. organizacja Football Supporters Europe, która uczy kultury kibicowania, krytykuje agresję i rasizm, ale też sprzeciwia się stosowaniu zbyt ostrych restrykcji wobec kibiców (np. zamykanie stadionów w Polsce). Podobne poglądy reprezentował Clifford Stott z Uniwersytetu w Liverpoolu.

  - Skupmy się na plusach kibicowania. Media zwykle pokazują tylko minusy. My tymczasem chcemy stworzyć pozytywny wizerunek środowiska - podkreślał.

  Czy te zagraniczne idee uda się przeszczepić na nasz grunt na czas Euro 2012? Na pewno byłoby to z korzyścią dla wszystkich, którzy będą chcieli wziąć udział w tym wielkim piłkarskim święcie.

  Kłopot z 1 proc.  Daniela Wurbs, Football Supporters Europe z Hamburga:
  Nasza organizacja zrzesza 37 klubów i 3 miliony kibiców na całym kontynencie. Działamy na ich rzecz i na rzecz bezpieczeństwa. Cenimy zaangażowanie kibiców, bo oni wiedzą najlepiej, co im jest potrzebne. Także podczas Euro 2012 będziemy wcielać te idee w życie. Bardzo popularne jest przekonanie, że kibic to chuligan. Tymczasem większość to ludzie, którzy chcą się dobrze bawić i po to idą na stadiony. Z naszych obserwacji wynika, że w Europie tylko jeden procent kibiców zachowuje się w sposób agresywny.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   euro2012

   kotus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Mi się wydaje że organizacją imprezy będzie OK, bo w końcu każdemu na tym
   zależy, póki co trzeba pomyśleć skąd dostać bilety. Macie jakieś pomysły
   sugestie? może jakieś loterie lub konkursy od...rozwiń całość

   Mi się wydaje że organizacją imprezy będzie OK, bo w końcu każdemu na tym
   zależy, póki co trzeba pomyśleć skąd dostać bilety. Macie jakieś pomysły
   sugestie? może jakieś loterie lub konkursy od sponsorów (Orange, Castrol
   itp)
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama