Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowacy już biją swoje euro

Marianna Lach
Studentka Weronika Minarikova jest dumna z wprowadzania europejskiej waluty
Studentka Weronika Minarikova jest dumna z wprowadzania europejskiej waluty fot. marianna lach
Jedni są dumni, inni przeliczają, jeszcze inni narzekają. Nasi południowi sąsiedzi od 1 stycznia 2009 roku będą w strefie euro. Oczywiście zagwarantowano im czas na przyzwyczajenie się do nowych realiów.

Na początek podawanie cen towarów i usług zarówno w koronach jak i w euro. Ceny podane w euro są tylko informacyjne. Minął tydzień "podwójnych" cen w sklepach, restauracjach i hotelach. Na razie wygląda to normalnie. Ale ceny mogą podskoczyć.

- Pojawiają się obcokrajowcy, którzy widząc ceny w euro, chcą nimi płacić. Ale jeszcze nie można - uśmiecha się kelnerka, Zuzanna Jančikova z restauracji w słowackim Namestovie. W niedzielę musiała wystawić nowe cenniki. Było przed tym trochę roboty na komputerze. Oficjalny przelicznik euro na korony, czyli tzw. kurs konwersyjny też musi być widoczny. 1 euro = 30,1260 Sk. Zawiesiła dużą tabliczkę tej treści nad barem.

- Teraz ceny są jednakowe, ale gdy już nie będzie koron, to ceny na pewno nieznacznie wzrosną. Za prażony ser z surówką teraz zapłacicie u mnie 95 koron. Mam to przeliczone na 1,16 euro. Spodziewamy się, że takie sumy będzie się nieco podnosić i zaokrąglać - uważa Zuzanna. Jan Bosnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki, zapewnia jednak, że po wejściu Słowacji w strefę euro będzie ona tańsza dla Polaków, niż obecnie.

- Ewentualne podwyżki cen usług, takich jak baseny termalne czy wyciągi, nie będą wynikać z wprowadzenia euro, tylko z podnoszenia kosztów energii i innych. Dopóki jest silna złotówka, to Słowacja oferująca towary i usługi w euro będzie tańsza, niż obecnie - zapewnia Bosnovič.
Sieci zachodnich supermarketów już kilka miesięcy temu wprowadziły możliwość płacenia w euro w swoich placówkach. Rzadko jednak trafia się klient mający w portfelu euro zamiast koron. Anna Fabianova sprzedaje w słowackiej Billi. Dopiero, gdy ceny na metkach podano również w euro, zjawił się klient z banknotem 10 euro i płacił za towar. Wydała mu w koronach.

- U nas ta możliwość jest już od ponad pół roku. Ale dopiero teraz zdarzają się chętni do płacenia w euro - przyznaje Fabianova. W euro można też płacić w Tesco, nawet w Polsce. Ale nie zapłacimy jeszcze europejskimi pieniędzmi oficjalnie na słowackich stacjach benzynowych (nieoficjalnie tak, ale przelicznik nie będzie korzystny). Za to w małych sklepikach i knajpach najczęściej nie odmówią nam płatności w euro.

A co myślą o euro Słowacy, którzy będą je wydawać i otrzymywać w nich swoje pensje? Zuzanna Pilarcikova z Zuberca zarabia 16 tys. koron. Niebawem wypłatę dostanie w euro. Przeliczyła to na 531,1 euro. Zaopatruje się w małym wiejskim sklepiku. - Gdy znikną korony będę musiała wciąż przeliczać i sprawdzać, czy tam aby nie za drogo - zauważa.

Studentka marketingu i komunikacji w Trnavie Weronika Minarikova z niecierpliwością czeka na euro.
- To udowodni światu, że nasz kraj bardzo prężnie się rozwija i że jesteśmy Europejczykami - mówi Weronika. Na studia zarabia pracując w barze w weekendy. Dostaje 100 koron na godzinę. Ile to będzie w euro? Około 3,31.

- Nie przeliczałam, ale chyba nas to czeka. Będziemy wszystko przeliczać i sprawdzać, czy nie lepiej było nam z koronami. Poza tym nie będę już zarabiać w setkach, to też trochę psychologiczna bariera przed euro - zastanawia się Weronika.

Taką barierę mają głównie ludzie starsi. Janina Kovalčik z Namestowa jest już na emeryturze. Ma 73 lata i 12,5 tys. koron na miesiąc. W euro to nieco ponad cztery setki.

- Jesteśmy suwerennym krajem już 15 lat, mamy swoją dumę i trochę żal będzie tej odrębności związanej przecież z własnym pieniądzem. Ale jesteśmy w Unii, nie ma granic, trzeba iść z czasem - mówi kobieta. Jednak dodaje przyziemnie: - Będą mnie drażnić te drobne monety w portfelu. No i trzeba będzie baczniej patrzeć na ceny.

Słowacja będzie pierwszym krajem Europy Wschodniej, w którym pojawi się euro.

W maju Komisja Europejska ogłosiła, że kraj ten spełnia wszystkie warunki niezbędne do dokonania tej operacji, czyli kryteria traktatu z Maastricht. Z nowych członków Unii euro przyjęły już Słowenia, Cypr i Malta. W 2010 roku ma je przyjąć Litwa, w 2011 Estonia, a Polska razem z Bułgarią i Łotwą w 2012 r.

Harmonogram wymiany waluty

Od 24 sierpnia 2008 - wszystkie ceny podane są w koronach i euro.
1 stycznia 2009 - wprowadzenie euro.
Do 16 stycznia 2009 będzie można płacić i w koronach i w euro, ale reszta wydawana będzie w euro.
Do 31 grudnia 2009 komercyjne banki będą wymieniać korony na euro.

Monety z Krywaniem

Słowacy są pewni siebie. Materiał do produkcji słowackich euro kupiono już w styczniu tego roku, choć o wejściu Słowacji do strefy euro Unia zdecydowała w lipcu. Słowacy od kilku tygodni już biją euro. Słowackie nominały 1 i 2 euro mają na rewersie państwowy herb (podwójny krzyż), monety 10, 20 i 50 centów widok zamku w Bratysławie, zaś jedno-, dwu- i pięciocentówki tatrzański szczyt Krywań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!