Menu Region

Komunie 2014: W maju 2014 roku Pierwszej Komunii nie będzie....

Komunie 2014: W maju 2014 roku Pierwszej Komunii nie będzie. Sprawdź dlaczego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Sławomir Cichy

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Nowy program nauczania religii w szkołach i Pierwsza Komunia Święta nie w drugiej, ale w trzeciej klasie - to zmiany dotyczące dzieci, które po raz pierwszy pójdą do szkoły we wrześniu 2012 r. Komunie 2014 zmiany - czytaj więcej.
Choć nie zmieni się wiek, w którym dzieci będą przystępowały do sakramentu, to w roku 2014 nie będzie żadnych uroczystości komunijnych. Jedyny wyjątek mogą stanowić wczesne komunie, których w tym roku było ok. 2 tys. (na 16,5 tys. dzieci, które przyjęły sakrament po raz pierwszy; z podobną proporcją mamy do czynienia od kilku lat).

Anna Ziętek, babcia Ani, która przystępowała do wczesnej Komunii w 2006 r., mówi, że to wielkie przeżycie i lepsze przygotowania rodziny do uroczystości.
- Kiedy przychodzi ich właściwy wiek komunijny, są dojrzalsze od rówieśników - ocenia.

Po raz pierwszy wielka dyskusja na temat wieku, w którym powinno się udzielać sakramentu Komunii Świętej, przetoczyła się wśród duchownych po decyzji I Synodu Diecezji Opolskiej. Zdecydował on, że na Opolszczyźnie będą do Komunii przystępowały dopiero dzieci dziesięcioletnie. Arcybiskup Alfons Nossol, ordynariusz opolski, powiedział wówczas, że zgadza się z uczestnikami synodu, przekonanymi, że dodatkowy rok pozwoli na przygotowanie dziecka nie tylko do sakramentu, ale też do świadomego i pełnego uczestnictwa we mszy świętej.

Czteroletni okres przygotowania do Komunii, który w diecezji opolskiej był eksperymentem, staje się więc obowiązującym modelem również u nas.

Komunie 2014. Co się zmieni?W zmienionych podręcznikach do religii, które od września zaczną docierać do szkół, nie będzie nowych treści teologicznych, bo te się nie zmieniły.

Zmianie ulegnie jedynie język przekazu. Ma być o wiele bardziej przystępny i zrozumiały dla uczniów. Prace nad zmianami trwały od trzech lat. W 2009 r., kiedy po raz pierwszy poinformowano o planowanych zmianach w szkolnictwie, biskupi oznajmili, że nie chcą dopuścić do tego, by do Pierwszej Komunii mogły przystępować siedmioletnie dzieci. Dlatego zdecydowali, o przeniesieniu Komunii do trzeciej klasy.

Poprawiany właśnie program nauczania religii obowiązywał w szkołach od 2001 r. Episkopat chciałby zmieniać sposoby docierania do młodzieży co najmniej co 10 lat. Każda następna zmiana będzie więc ewolucją, a nie rewolucją - jak to ma miejsce teraz.
1 »
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Od 15 roku życia powinna być.

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Filip (gość)  •

Od komuni dzieci dotyczą wszystkie grzechy. Ja pamiętam że dostałem książeczkę na religii o sexie itp. mając 8 lat !!! LOL Myślę że tą komunię tak wcześnie to pedofilie na własne potrzeby ustalili.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kosciół

+8 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marcin (gość)  •

ksieza za bardzo sie wpierdalajado zycia rodzinnego powinno byc tak jak kiedys dziecko do komuni przystępowalo bedac w drugiej klasie i nikomu to nieprzeszkadzalo a teraz za duzo brudnych lap episkopat wtraca do zycia za komuny siedzieli cicho bo juz zaden z nich by nieprzemówił.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to jak będzie

+32 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sylvia (gość)  •

ok, kazdy pisze o dzieciach które poszły wcześniej do szkoły, ale co z dziećmi, które poszły normalnym starym trybem do szkoły? Moja córka w 2014 bedzie w 2 klasie i bedzie miała 9 lat, czyli powinna iść do I Komunii. Czyli jak jej nie będzie w 2014 to kiedy? W klasie trzeciej jak bedzie miała 10 lat? Kombinują i sami nie wiedza co....

odpowiedzi (0)

skomentuj

kiedy komunia będzie spowrotem i w jakim wieku?

+62 / -101

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chrześcijanin. (gość)  •

komunia to tak jak pani mówiła kiedyś to była przyjemność i chęć do chodzenia do kościoła. a teraz kościół zniechęca do naszej wiary takim postępowaniem oraz zmienia naszą wiarę na inną podobną do jechowych lub zielonoświątkowców. a inna żecz to jak słyszę na mszy treści polityczne to aż żygać się chce. moje pytanie to kiedy dzieci będą mogły przyjmować "CIAŁO CHRYSTUSA."??

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pierwsza Komunia dla dorosłych

+110 / -123

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zal (gość)  •

Czy do Komunii nie mogą chodzić dorośli ludzie? Tacy którzy mogą o sobie decydować i do spowiedzi chodzą a nie "bo mama karze"?

skomentuj

komunie itd

+33 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga (gość)  •

bardzo dobra propozycja tak samo powinno być z bierzmowaniem człowiek powinien o takich sprawach decydować sam!

odpowiedzi (0)

skomentuj

pierwsza komunia

+109 / -114

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ula (gość)  •

Ja byłam w trzeciej klasie, gdy przystępowałam do I komunii. Ksiądz był wspaniały, uczył nas podstawowych modlitw i nie robił wielkich egzaminów, dużo mówił o bogu, że jest dobry, że nas kocha itp.
Mój syn był w drugiej klasie, musiał mieć wykuty na pamięć cały katechizm, był zestresowany i zniechęcony.
Dziś nic z tych nauk nie pamięta, wspomina ten okres bardzo niemiło i przestał chodzić do kościoła.

skomentuj

odp

+43 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

agata (gość)  •

syn nie chodzi do kościoła, a czy Pani chodzi?

odpowiedzi (0)

skomentuj