Węgiel pod Jaworznem jest nie do ruszenia?

  Węgiel pod Jaworznem jest nie do ruszenia?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górnicy nie wkroczą na razie do podziemnych wyrobisk pod Jaworznem. To decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, które utrzymało w mocy postanowienie jaworznickich władz o nieuzgodnieniu warunków koncesji na wydobycie węgla pod kilkoma dzielnicami miasta.
  Węgiel pod Jaworznem jest nie do ruszenia?
  W Jaworznie się cieszą, bo tam przede wszystkim obawiają się szkód górniczych. W Sosnowcu już nie. Reaktywacja kopalni Niwka-Modrzejów, to bowiem szansa na nowe miejsca pracy i wpływy z podatków.

  Firma HMS Niwka chce kopać m.in. pod Dąbrową Narodową, Łubowcem, Osiedlem Stałym i częścią dzielnicy Wesołe Miasteczko. Zdaniem SKO, wniosek koncesyjny przedsiębiorstwa górniczego stoi w sprzeczności z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego Jaworzna.

  Tereny we wskazanych dzielnicach są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i inwestycje. Zdaniem urzędników, pod takimi terenami wydobycie węgla nie jest wskazane.

  HMS Niwka zamierza uruchomić starą kopalnię Niwka-Modrzejów, która ma siedzibę na terenie Sosnowca. Większość złóż węgla leży jednak pod Jaworznem. Tam wiele szkód wyrządziła już działalność kopalni Jan Kanty.

  - To dobra decyzja, bo na mojej działce w marcu nagle ziemia zapadła się trzy metry w głąb. To efekt eksploatacji złóż kopalnianych - mówi Mikołaj Dziarski z Jaworzna.

  Prezydent Jaworzna Paweł Silbert podkreśla, że wznowienie wydobycia węgla pod Jaworznem jest możliwe, ale pod warunkiem przedstawienia takich rozwiązań, które w pełni zabezpieczałyby teraz miasto oraz mieszkańców przed negatywnymi skutkami wydobycia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już czas skończyć z

   spoza Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 46

   rabunkową eksplotacją węgla. Nikt w Polsce z braku węgla nie zamarznie i nie będzie siedział po ciemku... Nie ma takiej potrzeby, aby z chęci wyłącznie maksymalnego zysku dalej niszczyć śląskie...rozwiń całość

   rabunkową eksplotacją węgla. Nikt w Polsce z braku węgla nie zamarznie i nie będzie siedział po ciemku... Nie ma takiej potrzeby, aby z chęci wyłącznie maksymalnego zysku dalej niszczyć śląskie miasta !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ->

   Mr. Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 52

   Brawo Jaworzno. Nie dla niszczenia naszych domów!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama