W Będzinie jak w kopalni, pył wdziera się przez okna [WIDEO]

  W Będzinie jak w kopalni, pył wdziera się przez okna [WIDEO]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy będzińskiej dzielnicy Ksawera są już na granicy wytrzymałości. Codziennie, gdy koło ich domów przejeżdżają ciężarówki do mieszkań wdzierają się kłęby brudnego, czarnego pyłu.
  Tak wygląda codzienność mieszkańców dzielnicy Ksawera

  Tak wygląda codzienność mieszkańców dzielnicy Ksawera ©Katarzyna Kapusta

  Auta wjeżdżają i wyjeżdżają z terenu zakładu Carbo - Proces Recykling Sp.z.o.o w Dąbrowie Górniczej, załadowane węglem albo odpadami popłuczkowymi. Pył wdziera się przez zamknięte okna, brudząc wszystko, meble, ściany a nawet ubrania w szafie. Ostatnio pojawiła się szansa na zmiany. Ma tędy jeździć mniej ciężarówek, a przez cały dzień działać specjalna myjka. Będzinianie nie do końca wierzą jednak w te zapewnienia, bo już wcześniej wiele im obiecywano.

  - Ludzie nie mogą normalnie oddychać. Gdy wieje wiatr, żaden z mieszkańców nie ośmieli się otworzyć okna czy drzwi do mieszkania - mówi Monika Jędrzejczyk - Korycińska mieszkanka Ksawery. - Czasami zapylenie jest tak duże, że widoczność ogranicza się do kilku metrów - dodaje.
  Sprawdziliśmy na miejscu, czy problemy są rzeczywiście tak wielkie. Rzeczywiście trawa jest czarna, jak prawie wszystko co się znajduje w pobliżu zakładu Carbo. Wystarczy postać tu 10 minut, by wyglądać jak górnik, który wyjechał na powierzchnię.

  Odbyła się już wizja lokalna, w której uczestniczył prezydent Będzina Łukasz Komoniewski oraz jego zastępca Józef Pilch. Podpisali porozumienie z prezesem firmy, który zobowiązał się na piśmie, że ul. Siemońska, którą dojeżdżają ciężarówki do zakładu, będzie sprzątana a teren zraszany wodą. Po to, by zminimalizować zapylenie i obecność kurzu. Jednak zdaniem mieszkańców spółka nie wywiązuje się z podpisanego porozumienia a problem wręcz się nasilił.

  Więcej przeczytacie w jutrzejszym wydaniu Dziennika Zachodniego.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapylenie Ksawery

   Fulaju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 18

   To jest niedopuszczalne zeby w 21 wieku bylo takie zapylenie i brud i uwazam ze mieszkancy dzielnicy Bedzin-Ksawera musza sie zjednoczyc i podac firme CARBO o wielo milionowe odszkodowanie,poniewaz...rozwiń całość

   To jest niedopuszczalne zeby w 21 wieku bylo takie zapylenie i brud i uwazam ze mieszkancy dzielnicy Bedzin-Ksawera musza sie zjednoczyc i podac firme CARBO o wielo milionowe odszkodowanie,poniewaz to co sie dzieje na Ksawerze niszczy dobytek i ZDROWIE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pył węglowy na Ksawerze

   mieszkanka dzielnicy Ksawera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 19

   To jest skandal,wstydźcie się radni Będzina,aby ludziom mieszkającym w tej dzielnicy podnosić corocznie cenę za zużycie wody !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama