Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Katowice powinny zostać Europejską Stolicą Kultury 2016?

red.
Dziś okaże się, czy Katowice zostały Europejską Stolicą Kultury 2016. Wczoraj zapytaliśmy kilkadziesiąt znanych osób z naszego regionu, o to - dlaczego ich zdaniem tytuł ten Katowicom się należy.

Krzysztof Hanke, artysta kabaretowy:
Tak, Katowice powinny zostać Europejską Stolicą Kultury, bo nigdy jeszcze nią nie były. Poza tym Katowice to jest bardzo kulturalne miasto, więc na taki tytuł zasługuje. Na Śląsku mamy najbardziej wyrobioną publiczność, która szanuje artystów, nie tylko swoich. Mamy mnóstwo imprez kulturalnych. Mówienie, że to kulturalna pustynia należy do przeszłości.

CZYTAJ O STARANIACH KATOWIC O TYTUŁ EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY 2016

Magdalena Piekorz, reżyserka:
Fakt, że Katowice zaszły tak daleko w walce o tytuł ESK, już jest powodem do satysfakcji. To oznacza, że przełamujemy stereotyp regionu bez wydarzeń artystycznych. Tymczasem Katowice i inne miasta województwa to prężne ośrodki kulturalne i naukowe. Powinniśmy zostać Europejską Stolicą Kultury, bo przebyliśmy drogę od przemysłu do wielkiej kultury w szybkim tempie.

Marcin Herich, twórca festiwalu A PART:
ESK to szansa na uruchomienie ogromnego potencjału twórczego, który tkwi w naszym regionie. Tyle że często jest uśpiony. Instytucje artystyczne działają według sprawdzonych struktur, twórcy pracują "na własne konto" itd. A ESK to możliwość eksperymentu, wyjścia sztuki na ulicę i organizacji imprez, z których dziś rezygnujemy, bo za dużo kosztują.

Piotr Kupicha, lider zespołu Feel:
Każde miasto o dużych możliwościach powinno szukać rozwiązania dla siebie. Moim zdaniem Katowice mają ogromną przestrzeń dla rozwijania się kultury i udowodniły to w ostatnich latach. Stąd pochodzi wielu świetnych artystów, tu powstało wiele ciekawych kulturalnych inicjatyw, po których era Katowic jako miasta znanego wyłącznie z kopalń przechodzi do lamusa.
Paweł Gabara, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego:
Nie jestem jedyną osobą w Gliwicach, która nosi znaczek ESK w klapie. Bo jeśli Katowice otrzymają tytuł, to przecież zyska kultura w całej aglomeracji! Już widać, jak to przedsięwzięcie nas integruje, ile powstaje imprez, współorganizowanych przez różne miasta. Nie jesteśmy pustkowiem artystycznym, a teraz możemy to udowodnić.

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego:
Katowice, a także Śląsk, są dość powszechnie postrzegane przez pryzmat biznesu, przemysłu, w tym ciężkiego. Elementu kultury w tym wizerunku do tej pory brakowało. Uzyskanie tytułu ESK miałoby duży wpływ na zmianę wizerunku regionu, który do tej pory z kulturą przecież nie był kojarzony.

Adam Ździebło, wiceminister rozwoju regionalnego:
To byłby kolejny dobry krok w kierunku odczarowania typowego wizerunku Śląska, jako regionu tylko przemysłowego. Gdyby Katowice wygrały tę walkę z innymi polskimi miastami, to byłby także widoczny znak, że zmierzają w dobrym kierunku, konkurują z najlepszymi i na dodatek potrafią z nimi wygrywać. Trzymam kciuki za Katowice.

Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca:
Katowice poza kulturą ogólnopolską, prezentują wysoki poziom kultury regionalnej. Artyści Akademii Muzycznej w Katowicach byli odznaczani przez prezydenta RP za swoją działalność, ich osiągnięcia mają miarę europejską. Moim zdaniem Katowice zmieniają się bardzo. Myślę, że już za chwilę zobaczymy salę kongresową czy rozbudowane Muzeum Śląskie.
Artur Rojek, lider grupy Myslovitz:
W Katowicach, w stosunkowo krótkim czasie, udało się zbudować coś, na co inne miasta potrzebowały wielu lat. My zaledwie dwóch. To świadczy o potencjale, jaki mamy jako społeczeństwo, także artystycznym, co pokazuje liczba pomysłów, jakie rodzą się w głowach tych młodych ludzi. Wierzę, że bez względu na wynik walki o ESK, ta praca będzie kontynuowana.

Danuta Pietraszewska, posłanka na Sejm:
Jestem całym sercem za Katowicami! Pokażemy, że nie tylko jesteśmy potęgą przemysłową, ale także kulturalną. Katowice zasłużyły sobie na ten tytuł choćby z tego powodu, że tak wiele wysiłku włożyły w tę rywalizację. Ważne jest to, że Katowice mają w tej rywalizacji poparcie Krakowa, a także ościennych miast. Wszyscy na tym tytule zyskają.

Stanisław Soyka, muzyk:
Katowice powinny uzyskać tytuł ESK, ponieważ są miastem kultury! W sensie akademickim to bodaj najprężniej działające środowisko muzyczne w Polsce, z którego wywodzi się wielu utalentowanych artystów. W porównaniu z Krakowem czy Warszawą, Katowice to stosunkowo młode miasto, ale o naprawdę niezwykłej dynamice. Ja wciąż odkrywam je na nowo.

Antoni Piechniczek, senator, były trener kadry:
Katowice powinny wygrać, bo są miastem otwartym na inne kultury, a Śląsk jest konglomeratem ludzi pochodzących z każdego z trzech zaborów. Warto walczyć o to miano, choćby po to, żeby przekonać się, że Śląsk w wielu sprawach jest w Polsce dyskryminowany. Jeśli wygramy, to będę się cieszył, że nie miałem racji, ale skoro nie dostaliśmy wcześniej Euro, to trudno o optymizm.
Tomasz Konior, architekt:
Katowice na to, żeby zostać stolicą kultury, zasługują i bardzo tego potrzebują. Rywalizacja jest ostra, ale oddziaływanie tego tytułu byłoby niezwykłym przełomem. W żadnym innym mieście nie odnotowano takiej przemiany jak w Katowicach. Jesteśmy miastem młodym, do niedawna utożsamianym z ciężkim przemysłem i pracą. Trzeba znaleźć alternatywę dla aglomeracji.

Robert Konieczny, architekt:
Katowice muszą zostać stolicą kultury, bo, kurczę, na to zasługują! Są miastem jeszcze niewykorzystanym, ale aż się prosi, żeby je wykorzystać. To byłaby wielka szansa na rozwój. Naszym konkurentom tytuł nie jest tak potrzebny jak nam. Gdybyśmy faktycznie wygrali, w Katowicach będzie się dużo działo. To tak ważne, że aż mnie emocje pieką w brzuchu.

Kamil Durczok szef "Faktów" TVN:
Ten tytuł się Katowicom należy, bo żadne z miast, które zabiegają o to miano, nie przeszło tak trudnej drogi jak my. Oczywiście, gdyby nie prezydent Katowic Piotr Uszok, pewnie bylibyśmy 600 lat do przodu, ale mimo to na każdym kroku widać, że zmienia się wizerunek stolicy naszego województwa. Tu odbywają się naprawdę wielkie imprezy.

Andrzej Barczak, ekonomista:
Katowice muszą być stolicą kultury, bo są tego warte i kropka! Muszą, bo to w Katowicach są fantastyczne instytucje kultury, jak filharmonia, NOSPR, Silesia Cantat. Są koncerty promenadowe w parku Kościuszki, a w dzielnicowych domach kultury też mnóstwo się dzieje. To miasto jest spragnione wydarzeń. Takich i z zakresu kultury wysokiej, i średniej, i popularnej.
Wiesław Ochman, śpiewak operowy:
Katowice absolutnie zasługują na miano Europejskiej Stolicy Kultury, bo spełniają wszelkie ku temu warunki. Jest tu wspaniała Filharmonia Śląska, powstaje Muzeum Śląskie, które kompleksowo ujmuje artystyczny, duchowy dorobek regionu. Poza tym Katowice oferują Europie w sferze kultury coś, czego jeszcze nie zna, a powinna poznać lepiej.

Henryk Waniek, malarz, pisarz:
Mam mieszane uczucia co do tego, czy Katowice powinny zostać stolicą kultury. To wielkie ambicje miasta, które nie dba o codzienną kulturę życia, swoje księgarnie, przestrzeń, zabytki, nawet o trotuary. Woli plastikowe akcje i hasła, np. te o mieście ogrodów, co jest śmiechu warte. O kulturę należy dbać stale, a nie skokami, jak to się czyni w tym mieście.

Józef Skrzek, muzyk, kompozytor:
Nam na Śląsku nic nie przychodzi łatwo, a co dopiero tytuł stolicy kultury. Ale jeśli ten hajer po robocie śpiewa i idzie na koncert, to dlatego, że chce. Naszą zaletą jest wielowymiarowość, różnorodność i pasja. Mamy wysoką kulturę z prof. Góreckim czy Zimermanem, było SBB, czyli rock. Są Rawa Blues, Off Festival Rojka i Ars Cameralis. Coś dla każdego, z familoka i pałacu.

Jan Furtok, były piłkarz:
Katowice po-winny zostać stolicą kultury, bo to miasto cały czas się rozwija i postęp widać gołym okiem. Ulica Mariacka żyje niemal przez całą dobę. Kiedy przyjeżdżają do mnie znajomi, zawsze zabieram ich właśnie tam, a oni są zdumieni, że tak dużo na tej ulicy się dzieje. W mieście jest sporo imprez, koncertów i czasem aż nie wiadomo co wybrać. Katowice naprawdę zaczynają mi się podobać.
Marek Czyż, dziennikarz TVP Info:
Tytuł nam się należy za wielką pracowitość, zaangażowanie i błyskawiczne dogonienie bardzo mocnej konkurencji. Starania o ESK pokazały, że stać nas na wiele i wcale nie znajdujemy się w ogonie rozwijających się miast. Mamy aspiracje, ambicje, możliwości i warto, by jurorzy je docenili. Żadne z miast nie ma takiej trudnej przeszłości i takich pomysłów na przyszłość jak my.

Andrzej Bochenek, kardiochirurg:
Katowice zmieniły się na naszych oczach ze stolicy węgla i stali w stolicę kultury w wielu jej odmianach. Miasto ulega fantastycznemu przeobrażeniu, niespotykanemu w skali Europy. Tak naprawdę powstaje zupełnie nowe miasto, nowe centrum, rodzi się nowa jakość starych, dobrych Katowic. Tytuł doda nam jeszcze więcej energii, tak ważnej dla odniesienia sukcesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego Katowice powinny zostać Europejską Stolicą Kultury 2016? - Dziennik Zachodni