Ważne
  Autostrada A4: Będzie jeszcze gorzej, zanim będzie dobrze

  Autostrada A4: Będzie jeszcze gorzej, zanim będzie dobrze

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Zapowiadają się kolejne utrudnienia na autostradzie A4 z Katowic do Krakowa. Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków - zamierza wydać do 2012 r. 200 mln zł na inwestycje. A to oznacza zasieki, jazdę jednym pasem w obie strony i kolejki przed bramkami.
  W latach 2010-2012 zostaną wyremontowane 22 obiekty mostowe. Ponadto w tym okresie zostanie wybudowany system odwodnienia autostrady w Balicach, a także wymienione urządzenia na placach poboru opłat. Na te inwestycje zostanie przeznaczone ok. 200 mln zł - informuje spółka w komunikacie.

  Obecnie prace prowadzone są na sześciu obiektach mostowych. Utrudnienia związane z remontami wiaduktów wiążą się głównie ze zwężeniem pasów ruchu - przy zachowaniu dwóch pasów dla każdego kierunku - oraz z ograniczeniami prędkości na krótkich odcinkach do 60, 70 lub 80 km/h. Sporadycznie mogą jednak pojawiać się krótkotrwałe zwężenia do jednego pasa ruchu.

  Utrudnienia pojawią się też w Balicach, gdzie od kwietnia trwają prace związane z odwodnieniem autostrady. Kolejne zasieki wyrosną przy węźle w Mysłowicach, a w przyszłym roku w Rudnie i Grojcu ma ruszyć budowa miejsc obsługi podróżnych I kategorii, tzn. miejsc odpoczynku bez stacji paliw.

  Na 2012 r. zaplanowano rozbudowę placów poboru opłat. Na każdym placu powstaną po dwie dodatkowe bramki dla każdego kierunku. Zostaną wprowadzone nowe sposoby płatności; będzie można płacić przy pomocy kart RFID (karty zbliżeniowe) i kart flotowych. W późniejszym okresie dla samochodów osobowych będą wprowadzone także usługi w ramach elektronicznego systemu poboru opłat, pozwalające na przejazd przez bramki bez zatrzymywania się i przy wykorzystaniu urządzeń pokładowych.

  Po 2012 r. Stalexport planuje zmodernizować system odwodnienia na śląskim odcinku autostrady, wybudować miejsca obsługi podróżnych w Janowie i Giszowcu oraz rozbudować węzły Rudno i Byczyna.

  61-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków średnio jeździ ok. 30 tys. samochodów na dobę, a w szczycie - przypadającym w długie weekendy czy wakacje - powyżej 40 tys. aut na dobę. Obecnie za przejazd całym odcinkiem kierowcy aut osobowych płacą 16 zł. Firma zapewnia, że co najmniej do końca tego roku stawki nie wzrosną.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama