Ważne
  Zabrze: 5 tys. zł nagrody za znalezienie radioaktywnego...

  Zabrze: 5 tys. zł nagrody za znalezienie radioaktywnego irydu

  BP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda poszukiwany przedmiot, jest bardzo niebezpieczny!

  Tak wygląda poszukiwany przedmiot, jest bardzo niebezpieczny! ©KMP Zabrze

  Wciąż nie udało się odnaleźć skradzionego z placu budowy urządzenia Gammamat TIF, które zawiera radioaktywny iryd. Tymczasem właściciel oferuje 5 tys. zł nagrody za pomoc w jego odnalezieniu.
  Tak wygląda poszukiwany przedmiot, jest bardzo niebezpieczny!

  Tak wygląda poszukiwany przedmiot, jest bardzo niebezpieczny! ©KMP Zabrze

  Od środy policja szuka urządzenia Gammamat TIF. Służy ono do wykonywania badań radiograficznych i wykorzystywane było podczas prac realizowanych przy budowie ciepłociągu w okolicy ul. Reymonta w Zabrzu. Do tej pory przełomu w sprawie nie ma, ale właściciel zaoferował nagrodę za pomoc w odnalezieniu urządzenia. Policja opublikowała jego oświadczenie:

  Mając na uwadze zdarzenie z dnia 15 lipca 2015 roku w wyniku którego doszło do utraty defektoskopu GAMMAMAT TIF wnoszę o opublikowanie komunikatu na stronach Policji oraz mediów o treści: Wyznaczam nagrodę dla znalazcy w/w urządzenia w wysokości 5.000 złotych ( słownie: pięć tysięcy złotych ). W tej sprawie proszę o kontakt na numer alarmowy Policji 997 lub 112.


  Radioaktywny iryd w Zabrzu. 5 tys. zł nagrody za pomoc w znalezieniu urządzenia  Skradzione urządzenie zawiera w sobie radioaktywny iryd. Gdy jest zamknięte nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia ale w przypadku uszkodzenia lub otwarcia powłoki może dojść do groźnego napromieniowania.

  Defektoskop został skradziony z placu budowy przy ul. Reymonta. Osoba odpowiedzialna za niego pozostawiło go przypadkowo na miejscu, a gdy zorientowała się i wróciła po niego - urządzenia już nie było.

  Urządzenie jest bardzo charakterystyczne. Jest koloru srebrnego, waży około 16 kg, ma długość 20 cm, wysokość 15 cm i szerokość 10 cm. Jest obudowane blachą z oznaczeniem informującym, że w jego wnętrzu znajduje się materiał promieniotwórczy.

  Policja współpracuje w tej sprawie ze wszystkimi służbami. M.in., Państwową Agencją Atomistyki, która wydała specjalny komunikat:

  Państwowa Agencja Atomistyki zaleca, aby pod żadnym pozorem nie otwierać urządzenia ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka. W przypadku odnalezienia skradzionego urządzenia należy zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych oraz niezwłocznie powiadomić Policję (tel. alaromowy 112), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach(tel: 32 25 65 601, 32 25 52 195, 32 20 77 101) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych PAA (tel.: 22 19 430, 22 621 02 56) .

  Dopóki źródło promieniotwórcze znajduje się wewnątrz urządzenia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia.

  W przypadku bezpośredniego kontaktu z nieosłoniętym źródłem wyjętym ze skradzionego urządzenia (przenoszenie w kieszeni, trzymanie w dłoni), istnieje zagrożenie otrzymania, w bardzo krótkim czasie, wysokich dawek promieniowania, co może zagrażać życiu i zdrowiu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama