W sosnowieckiej diecezji wielkie zmiany kadrowe

  W sosnowieckiej diecezji wielkie zmiany kadrowe

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W diecezji sosnowieckiej "rewolucyjne" zmiany kadrowe. Po wakacjach wielu parafian nie zobaczy na ambonie "swoich księży", ale zupełnie nowe twarze.
  Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził kadencyjność księży

  Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził kadencyjność księży ©materiały kurii sosnowieckiej

  - Każdy z biskupów sam podejmuje decyzje w tym względzie. Jeśli chodzi o księży wikariuszy, to ks. biskup Kaszak przyjął zasadę, że zanim obejmą probostwo, średnio co cztery lata zmieniają parafie - tłumaczy ks. Jarosław Kwiecień.

  Sześciu księży odchodzi na emeryturę. W parafiach pojawi się też 22 nowych administratorów i proboszczów. Aż 30 zmian objęło wikariuszy. W sumie różnego rodzaju zmiany czekają około setki księży.

  Katarzyna Maciejewska, szefowa Akcji Katolickiej w Będzinie i siostra księdza Grzegorza Maciejewskiego z Sosnowca (też zmienia parafię w tym roku) przyznaje, że rodzina chciałaby mieć księdza blisko: - Kiedyś w diecezji nie było kadencyjności, została wprowadzona przez biskupa Kaszaka. To dobry pomysł. Ksiądz zdobywa doświadczenie. Każda parafia jest inna. Patrząc z perspektywy parafianki, lubię, jak przychodzi nowy ksiądz. Ciekawa jestem jego pracy, pomysłów.


  Chodzimy do kościoła dla Pana Boga. Uszanujmy te decyzje. Z ks. Jarosławem Kwietniem, rzecznikiem diecezji sosnowieckiej, rozmawia Magda Nowacka

  Dowiadujemy się, że "nasz" ksiądz zostaje przeniesiony. Zdarzały się sytuacje w na-szej diecezji, kiedy parafianie prosili o zmianę decyzji?
  Owszem. My jednak zawsze apelujemy o uszanowanie woli biskupa. Nie możemy być samolubni i egoistyczni, próbując na siłę zatrzymać księdza. Bo chodzimy do kościoła dla Pana Boga. A ksiądz może jest w innej parafii bardziej potrzebny. Choć nasza diecezja istnieje od 19 lat, to wciąż widać podziały na parafie typowo zagłębiowskie i małopolskie. Myślę, że pewne decyzje personalne księdza biskupa są podyktowane także tym, aby te parafie "wymieszać" i zbliżyć do siebie.

  Zmian jest bardzo dużo.
  Zmiany personalne w parafiach są sprawą normalną, praktykowaną w Kościele na całym świecie. Tak się złożyło, że od czasu, kiedy w diecezji jest ks. biskup Kaszak, to faktycznie największe.


  Księża obejmują nowe funkcje
  Diecezja sosnowiecka istnieje od 1992 roku. Liczy ok. 660 tys. mieszkańców. Ok. 646 tys. 251 to katolicy. Ma 162 parafie. Oto zmiany na stanowiskach wikariuszy: ks. Władysław Barcicki z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie G. do Chrystusa Króla w Dąbrowie G.; ks. Zbigniew Bigaj z parafii św. Joachima w Sosnowcu do Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu; ks. Ryszard Gęgotek z parafii św. Stanisława w Czeladzi do św. Stanisława w Sosnowcu; ks. Tomasz Karaś z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu do św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce; ks. Dariusz Karoń dotychczas na leczeniu, do Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu; ks. Tomasz Koczur (w Domu św. Józefa) do parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie; ks. Grzegorz Maciejewski z parafii św. Barbary w Sosnowcu do św. Joachima w Sosnowcu; ks. Rafał Madej z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach do MB Anielskiej w Dąbrowie G.; ks. Paweł Majewski z parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu do św. Katarzyny w Wolbromiu; ks. Gerard Małodobry z parafii bł. H. Koźmińskiego w Będzinie do św. Stanisława w Czeladzi; ks. Zygmunt Matlingiewicz z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku do św. Tomasza Ap. w Sosnowcu; ks. Łukasz Musiał z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu do św. Stanisława BM w Czeladzi; ks. Mariusz Olejnik z parafii św. Andrzeja Ap. w Olkuszu do Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu; ks. Mirosław Pasek z parafii Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu do Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie; ks. Adrian Piętka z parafii Świętego Krzyża w Jaworznie do św. Barbary w Sosnowcu; ks. Czesław Rechul z parafii św. Michała Archanioła w Łazach do św. Jana Chrzciciela w Jangrocie; ks. Artur Seweryn z parafii Chrystusa Króla w Dąbrowie G. do Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu; ks. Paweł Stanisz z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu do św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu; ks. Mateusz Stankiewicz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie do św. Barbary w Sosnowcu; ks. Sławomir Woźniak z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu do Świętej Trójcy w Będzinie; ks. Marcin Zbanuch z parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu do św. Józefa Oblubieńca NMP w Dąbrowie G.; ks. Marcin Warta z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie do parafii św. Michała Archanioła w Łazach.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na stronie zmian kapłanów jest błąd, gdyż w parafii pw. św. RAFAŁA kALINOWSKIEGO nie ma kapłana o t

   parafianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jest bląd w zmiana ch w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Gór.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy zmiana księdza w parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie

   Parafianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   CZEKAMY Z UTĘSKNIENIEM NA ZMIANĘ DOTYCHCZASOWEGO PROBOSZCZA W SARNOWIE MAM NADZIEJĘ ŻE TO NASTĄPI W TYM ROKU 2014R GDYŻ OBECNY PROBOSZCZ NIE NADAJĘ SIĘ NA PROBOSZCZA DZIĘKI TEMU CZŁOWIEKOWI PARAFIA...rozwiń całość

   CZEKAMY Z UTĘSKNIENIEM NA ZMIANĘ DOTYCHCZASOWEGO PROBOSZCZA W SARNOWIE MAM NADZIEJĘ ŻE TO NASTĄPI W TYM ROKU 2014R GDYŻ OBECNY PROBOSZCZ NIE NADAJĘ SIĘ NA PROBOSZCZA DZIĘKI TEMU CZŁOWIEKOWI PARAFIA PRAKTYCZNIE SIĘ ROZPADŁA JEGO PODEJŚCIE DO PARAFIAN JEST KARYGODNE !!!!!! ZABIERZCIE GO OD NAS zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parafian

   gajda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czy,jest,taka,mozliwosc,z,parafi,sw,wawrzynca,bobrownikach,moze,byc,zamiast,wikariuszem,obejmie,funkcje,proboszcza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doczekaliśmy się zmiany

   lb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 115 / 118

   Dzięki takim decyzjom biskupa, moja parafia nareszcie doczekała się zmiany, na którą czekała już co najmniej kilkanaście lat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmiana księży

   jc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 130

   To już nawet w kościele nie ma spokoju!nawet biskup jest niespokojny i musi robić rewolucję.Zagłębie zawsze było rewolucyjne ale to były inne czasy,biskup o tym zapomniał.czyż biskup nie ma już co...rozwiń całość

   To już nawet w kościele nie ma spokoju!nawet biskup jest niespokojny i musi robić rewolucję.Zagłębie zawsze było rewolucyjne ale to były inne czasy,biskup o tym zapomniał.czyż biskup nie ma już co robić,nudzi się?nie jestem za czymś do czego się przyzwyczaił i było dobre.Co tu jeszcze spiep.panowie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wystraszyli się wyniku - Zagłębie do Marketu

   Isis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 98

   nic to nie da. Zagłębie to nie jest jak to powiedział pan ksiądz kwiecień region bez rodzinnych tradycji - to mieszanka ludzi wolnomyślących, przedsiębiorczych i nie poddających się konwenansom.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama