Rudy chcą przyłączenia do Rybnika!

  Rudy chcą przyłączenia do Rybnika!

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wielką atrakcją Rud jest Zespół Klasztorno-Pałacowy

  Wielką atrakcją Rud jest Zespół Klasztorno-Pałacowy ©fot. Katarzyna Spyrka

  Grupa mieszkańców Rud, jednej z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych Śląska, chce, by ich wieś, która należy obecnie do gminy Kuźnia Raciborska (pow. raciborski) została przyłączona do Rybnika.
  Wielką atrakcją Rud jest Zespół Klasztorno-Pałacowy

  Wielką atrakcją Rud jest Zespół Klasztorno-Pałacowy ©fot. Katarzyna Spyrka

  - Do centrum Rybnika mamy 15 kilometrów, a do Raciborza ponad 20. Z tym pierwszym miastem mamy więcej wspólnego. Większość z nas codziennie dojeżdża do pracy właśnie do Rybnika - mówi Iwona Roter, mieszkanka Rud. - Gdy chcemy załatwić jakąś sprawę w urzędzie, musimy poświęcić cały dzień na dojazd, bo autobusy do Raciborza nie kursują tak często jak do Rybnika. Co więcej, bilet do Rybnika jest tańszy i kosztuje 4 złote, a nie 7, jak do Raciborza - dodaje.

  Argumentów za Rybnikiem jest więcej. - Do szpitala w Raciborzu jedzie się godzinę, a do Orzepowic mamy 25 minut - twierdzi Mariusz Mazurek. - Żaden z mieszkańców nie jeździ na zakupy do Raciborza ani do Kuźni Raciborskiej, bo tam nie ma nawet porządnych sklepów. Wszyscy kierują się do Rybnika - dodaje.

  Mieszkańcy rozważają zbieranie podpisów pod petycją o zmianę granic przyłączenie Rud do Rybnika.

  Rybnik na TAK
  Adam Fudali, prezydent Rybnika:
  Rudy są bardzo atrakcyjną miejscowością i z pewnością posiadanie takich walorów, jak zamek czy park, dodałoby naszemu miastu plusów. To jednak długa droga. Żeby Rudy do nas dołączyły, najpierw musielibyśmy przygotować raport i ekspertyzy, które pomogłyby ocenić m.in. stan dróg i ilość potrzebnych inwestycji.

  Kuźnia na NIE
  Rita Serafin, burmistrz gminy Kuźnia Raciborska:
  Jestem zdziwiona takim pomysłem mieszkańców, skoro w ostatnim czasie gmina zrobiła dla Rud bardzo wiele. Wyremontowaliśmy ośrodek zdrowia, kończymy budowę hali sportowej oraz finansujemy budowę nowego, przestronnego parkingu przy największej atrakcji Rud, czyli parku i klasztorze.

  Niektóre inicjatywy się udały

  Gmina Ochojec dołączyła do Rybnika
  W 2001 roku o przyłączenie do Rybnika walczyli mieszkańcy 2-tysięcznej wsi - Ochojca, należącego do gminy Pilchowice w powiecie gliwickim. Ostatecznie zadecydowano o utworzeniu z Ochojca dzielnicy Rybnika.

  Radzionków dołączył do Tarnowskich Gór
  W 1998 roku mieszkańcy Radzionkowa, dzielnicy Bytomia, wywalczyli odłączenie się od tego miasta i ponowne utworzenie ze swojej miejscowości odrębnej gminy, która należy dziś do powiatu tarnogórskiego.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to może

   jal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

   weżmy od razu calą kużnie rac.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama