Sprawdź datę ważności paszportu przed wyjazdem za granicę

  Sprawdź datę ważności paszportu przed wyjazdem za granicę

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sezonie urlopowym nie ma dnia, aby na lotniskach czy przejściach granicznych turysta nie został zatrzymany. Powód? Najczęściej roztargnienie i brak ważnego paszportu.
  Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, by odwiedzić inny kraj

  Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, by odwiedzić inny kraj ©Arkadiusz Gola

  Pasażerowie stawiają się bez paszportu lub dowodu osobistego. Wielu z nich chce legitymować się przeterminowanym dokumentem. Problem pojawia się też, kiedy w Polsce do końca daty ważności dokumentu jest jeszcze miesiąc lub dwa, zaś kraje, do których wylatujemy wymagają, np. półrocznego terminu ważności.

  - Takie osoby również zostaną zatrzymane w kraju - mówi Adam Kurek ze śląskiej Straży Granicznej. - W ten sposób zapobiegamy problemom, jakie mogą pojawić się podczas powrotu do kraju. Jeśli okaże się za granicą, że dokumenty są nieważne, turystę czeka sporo wizyt w ambasadzie i konsulacie.

  Na szczęście podróżni, którzy odlatują z lotniska w Pyrzowicach należą do jednych najbardziej zdyscyplinowanych w Polsce. Odnotowano u nas wyłącznie sześć wstrzymanych wylotów. Zaś w całym kraju było aż 335 podobnych sytuacji.

  Sprawdź datę!  Turcja - przy wjeździe do Turcji obywatel Polski powinien posiadać paszport ważny na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

  Australia - poza paszportem potrzebna jest wiza. Jeśli uda nam się ją otrzymać (turyści mówią, że z otrzymaniem wiz nie ma problemów), paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, przy czym wyraźnie zaleca się, aby był ważny przynajmniej 6 miesięcy.

  Fidżi - posiadacze polskich paszportów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd). Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu

  Dominikana - wymagany termin ważności paszportu to 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.
  JAK O SIEBIE ZADBAĆ, ŻEBY WAKACJE BYŁY BEZPIECZNE? SPRAWDŹ
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama